Photoshop CC 2018/19 — co nowego?

photoshop-cc-2019-interfejs

To już kolejny raz kiedy opisuję zmiany i nowe funkcje w Photoshopie CC. W ramach aktualizacji z października 2018 firma Adobe wprowadziła szereg zmian, które mają na celu poprawić funkcjonalność programu (co nie jest nowością), ale tym razem skupiono się na drobnych poprawkach, które pomagają pozbyć się frustracji związanych z używaniem aplikacji.

Niektóre z funkcji i zmian widocznych poniżej zostały wprowadzone po listopadzie 2018, a niektóre z nich zostały dodane ledwie kilka dni temu.

Przegląd nowości zaczniemy od nowych narzędzi i funkcji, a skończymy na drobnych zmianach, które poprawiają ergonomię i intuicyjność pracy. Niektóre z nich naprawdę są zbawienne i wyniesione wprost z innych aplikacji Adobe (głównie Illustratora) a także zgłoszeń użytkowników.

Nowe narzędzia i funkcje

Ułatwione maskowanie z narzędziem Frame

Jeśli chcesz umieszczać swoje grafiki, lub fragmenty grafik i zdjęć, nie musisz już ich skalować i wycinać do finalnego kształtu. Możesz teraz wykorzystać narzędzie Frame (ramka). Jest to narzędzie wzięte żywcem z InDesigna, a pozwala na stworzenie tak zwanej ramy, a następnie przez przesunięcie na nią zewnętrznej grafiki lub zdjęcia tworzy się automatycznie maskę przycięcia (clipping mask). Jak to narzędzie działa możesz zobaczyć na animacji powyżej.

Jest to świetne ułatwienie i przyśpieszenie pracy dla grafików tworzących drobne materiały DTP lub elementy interfejsów użytkownika. Muszę przyznać, że do tej pory takie rzeczy robiłem w Illustratorze, bo było łatwiej :)

Jedynym drobnym mankamentem jest przesuwanie ramy, co u mnie wyglądało dość chaotycznie (rama często nie przesuwała się na ekranie, mimo zmiany pozycji kursora). Możemy też na razie tworzyć jedynie ramy prostokątne i owalne.

Ulepszone narzędzie Content-Aware Fill

content-aware-fill

Wypełnienie z uwzględnieniem zawartości doczekało się przebudowy i osobnego okna dialogowego. Dodano także nowe funkcje, jak wybór obszaru próbkowania, a także opcję dotyczą modyfikacji próbki. Mamy możliwość obrotu, odbicia i zmiany rozmiaru próbki, tak aby w możliwie najlepszy sposób zastąpić wycinany obiekt. Podczas moich testów wskazywanie obszarów próbki było nieco nielogiczne i nie wiem do końca na jakiej zasadzie efekt końcowy jest determinowany konkretnym obszarem próbkowania. Efekt końcowy także nie jest idealny, co pokazują powyższe ilustracje. Każdy scenariusz jest inny, ale w moim przypadku zamiana skalistej wyspy na morze nie powinna sprawiać Photoshopowi problemu.

Tryb symetrii

Tryb symetrii pojawił się w wielu innych programach graficznych już lata temu i moim zdaniem dodanie go w końcu do Photoshopa to kwestia przyzwoitości. Po prostu Photoshop bez tej funkcji naprawdę nie powinien funkcjonować już dłużej. Na szczęście to już przeszłość :) Wreszcie możemy tworzyć symetryczne grafiki, ilustracje i mandale w sposób prosty. Opcja ta jest dostępna razem z narzędziami rysującymi, jak pędzel czy ołówek. Wystarczy wybrać ikonę motyla, wybrać typ symetrii, a następnie zacząć rysować. Jak szybko można stworzyć interesującą grafikę, pokazuje animacja poniżej.

Życzyłbym sobie podobnej funkcji dodanej w kolejnej aktualizacji Illustratora, ponieważ tam niesamowicie ułatwiłaby tworzenie symetrycznych designów. Na razie musimy się zadowolić odbijaniem symetrycznym symboli :)

Ekran powitalny

Adobe wprowadziło ekran powitalny uruchamiany przy każdym starcie aplikacji, lub po kliknięciu na przycisk domku w pasku opcji narzędzi. Ekran powitalny zawiera informacje o nowościach danej wersji, materiałach szkoleniowych, ostatnio otwieranych dokumentach, a także przycisk tworzenia nowego dokumentu.

welcome-screen

Moim zdaniem jest to trochę przerost formy nad treścią. W moim przypadku jeśli uruchamiam Photoshopa, robię to albo przerzucając ikonę pliku na ikonę Photoshopa (czyli po prostu chcę otworzyć plik w aplikacji), lub chcę od razu tworzyć nowy dokument. Myślę, że zaawansowanym użytkownikom ekran ten będzie po prostu przeszkadzał. Na szczęście można go wyłączyć, wchodząc w preferencje > główne > deaktywuj ekran powitalny.

Suwak tekstury (Camera Raw)

texture-slider

Nowy suwak tekstury pozwala na wzmocnienie widoczności i detali bardzo drobnych szczegółów np. skóry, włosów lub tkanin. Suwak ten jest dostępny w zakładce Ogólne modułu Camera Raw, a także w ramach narzędzi Pędzel dopasowania, Filtr gradacyjny i Filtr kołowy.

Enhance Details (Camera Raw)

enhance-details

Funkcja ta pozwala na wzmocnienie i wyostrzenie szczegółów na niektórych plikach RAW stworzonych w aparatach Canon, Nikon i Fuji, a także innych firm. Jest to funkcja szczególnie przydatna, jeśli chcesz drukować zdjęcia w dużych formatach, gdzie zwykle dochodzi do rozmycia szczegółów. Aby ją włączyć, w filmstripie kliknij na ikonę hamburgera i wybierz Enhance details.

Depth Range (Camera Raw)

Initial_depth_range_mask

Ilustracja pochodzi z witryny Adobe​.com

Jeśli robisz zdjęcia w trybie portretu na iPhonie 7 lub nowszym, masz możliwość maskowania zdjęć w Camera Raw przy pomocy maski głębi (zapisanej w każdym takim zdjęciu). Dzięki temu możesz łatwiej edytować tło lub obiekt na pierwszym planie, bez konieczności ręcznego wycinania.

Drobne zmiany i usprawnienia

Wielokrotne undo — od teraz undo/cofnij działa cały czas, jeśli używasz skrótu ctrl+z (cmd+z na Macu). Wcześniej skrót ten przełączał się między undo a redo, co było irytujące. Obecnie działa to jak w Illustratorze, co w szybki sposób pozwala cofnąć się o kilka kroków bez potrzeby zmiany skrótu klawiszowego. Nowe zachowanie skrótu można wyłączyć w preferencjach i powrócić do starego trybu.

Podwójne kliknięcie na warstwę tekstową uruchamia edycję tekstu — olbrzymie podziękowania dla Adobe za tę zmianę. Nie wiem ile już razy irytowałem się, że aby edytować tekst w Photoshopie, muszę przełączać się do narzędzia Tekst z narzędzia Zaznaczenie. Teraz działa to jak w Illustratorze, czyli bardzo intuicyjnie :)

Akceptacja transformacji warstwy lub kadrowania nie wymaga potwierdzenia enterem — mała zmiana, a cieszy. Kolejna sekunda mniej w pracy. Wystarczy wykonać kadrowanie lub transformację i kliknąć np. na inne narzędzie lub panel.

Przekształcanie z zachowaniem proporcji jako opcja domyślna — na początku byłem zdezorientowany, bo byłem przyzwyczajony do używania transformacji z shiftem. Teraz nie trzeba :) Uwaga: kształty wektorowe, jak ścieżki i obiekty, są nadal skalowane bez zachowania proporcji.

Blokowanie przestrzeni roboczej — czy zdażyło Ci się przypadkowo przesunąć lub wydokować panel? Możesz teraz zablokować interfejs, wybierając Okno > przestrzeń robocza > zablokuj.

Podgląd trybów krycia na żywo — nie trzeba już wybierać danego trybu krycia warstwy, aby zobaczyć zmianę. Wystarczy najechać na dany tryb w menu.

Distribute spacing — do tej pory można było dystrybuować obiekty lub warstwy bazując na ich punktach centralnych. Przy ich różnych rozmiarach powodowało to nierówne odstępy między nimi. Od teraz można wyrównywać obiekty od krawędzi, dzięki czemu problem ten znika.

Działania arytmetyczne w polach numerycznych — znane od wielu lat w InDesignie, teraz i w Photoshopie. Możesz dokonywać prostych operacji jak dodawanie, odejmowanie, mnożenie i dzielenie we wszystkich polach, gdzie widoczne są cyfry, np. szerokość dokumentu, grubość pędzla lub obrysu. Jeżeli zatem chcesz pomniejszyć szerokość dokumentu o połowę, a obecna wynosi 764 piksele, po prostu wpisz “764/2”.

Lorem ipsum — dodane z Illustratora. Tworzenie nowego tekstu automatycznie wpisuje frazę “Lorem ipsum dolor sit amet”. Przydatne, ponieważ taką warstwę łatwiej zaznaczyć do edycji i od razu widać jak wygląda font z ustawieniami.

Podsumowanie

Photoshop od kilku dobrych lat obrastał w nowe funkcje, ale kulał moim zdaniem pod względem ergonomii i łatwości pracy. Kiedy przesiadałem się z Illustratora (w którym pracuje się pięknie) do Photoshopa, myślałem że to inna epoka. Teraz jest sporo lepiej, dzięki wielu zmianom kosmetycznym, ale jednak znacznie ułatwiającym pracę. Oby tak dalej, Adobe :)

Artykuł edytowany w czerwcu 2019.

Jeśli chcesz pracować w Photoshopie do 70% szybciej, wypróbuj nasze naklejki na klawiaturę z najważniejszymi skrótami klawiszowymi. Przygotowane do ciężkiej i długotrwałej pracy, zmieniły już niejedną kreatywną firmę w Polsce.

Skroty_klawiszowe_do_Photoshopa_naklejki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>