Photoshop w godzinę cz.10 — prawdziwy designer umie pisać

W końcu dotarliśmy do ostatniej części poradnika Photoshop w godzinę. Nadszedł czas na dodanie napisu z tytułem naszego filmu.

Zaznacz najwyższą warstwę w panelu warstw. To sprawi, że jakikolwiek napis dodamy, będzie znajdował się na samej górze (tak, tekst w Photoshopie ma swój własny typ warstwy). Wciśnij klawisz T, lub wybierz narzędzie Tekst (Type) z paska narzędzi. Kliknij w którymś miejscu na dokumencie i wpisz Underwater World. Teraz kliknij i przeciągnij by zaznaczyć cały tekst, a następnie przejdź do paska opcji narzędzia. Tutaj możemy zmienić font (ja użyłem Minion Pro), rozmiar (ustaw go na 72 punkty), oraz inne ustawienia, jak interlinia (leading), wyrównanie i kolor (ten mały, kolorowy prostokącik — kliknij na niego by uzyskać okno dialogowe Color Picker). Aby wyjść z trybu edycji tekstu, wybierz jakieś narzędzie (nie używaj skrótów ponieważ po prostu wpiszesz tą literę w tekście).

Pasek opcji narzędzia Tekst

Pasek opcji narzędzia Tekst

Teraz wycentruj pionowo położenie tekstu i kliknij podwójnie na nazwie warstwy. Otworzysz okno dialogowe stylu warstw, które poznaliśmy w poprzednim odcinku. Kliknij na Blask zewnętrzny (Outer Glow), zmień kolor blasku na jasnoniebieski i Rozmiar (Size) na 10 pikseli. Tak wygląda nasza ostateczna kompozycja! Możemy teraz zapisać ją do internetu.

Gotowa kompozycja

Gotowa kompozycja

Przejdź do menu Plik > Zapisz do sieci web (File > Save for web), lub wciśnij Ctrl+Alt+Shift+S. Zapisz dla sieci web jest używany do efektywnego przygotowania dokumentów do wykorzystania w internecie, przy użyciu popularnych formatów takich jak JPG, GIF lub PNG. W przypadku tak skomplikowanych grafik, zazwyczaj używa się formatu JPG (jeśli masz natomiast prostą grafikę z małą ilością kolorów, możesz użyć GIF lub PNG, szczególnie jeśli chcesz mieć jakąś przeźroczystość w wynikowym pliku). Jeśli masz skomplikowane kształty i miliony kolorów, zostań przy JPG.

Jakość (Quality) determinuje jak dużo kompresji będzie zastosowane (kompresja jest metodą redukcji rozmiaru pliku — JPG ma kompresję stratną, co oznacza że wysoki stopień kompresji poświęca jakość obrazu). Ustaw Jakość na 70 lub więcej (ale zalecane wartości to między 70 a 85). Możesz zaznaczyć opcję Optymalizowany (Optimized) dla jeszcze mniejszego rozmiaru pliku. To wszystko, kliknij na Zapisz (Save) i nadaj nazwę pliku.

Podsumowanie

To wszystko! 60 minut później nauczyłeś się podstawowych narzędzi i funkcji programu Adobe Photoshop, które pozwolą Ci wykonać większość zadań jakie w tym programie się wykonuje. Teraz — z tą podstawą — idź i twórz, ćwicz i doskonal swoje umiejętności.

Jeśli masz jakieś pytania, sugestie lub komentarze, skomentuj ten artykuł lub wyślij mi tweeta na @psboypl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>