Photoshop w godzinę cz.9 — dobądź swój pędzel

W tej części narysujemy coś w Photoshopie. Naturalnie finalny efekt będzie zależał w znacznej mierze od tego jak dobrze potrafisz rysować, ale mimo wszystko zrobimy malutką grafikę dla naszego plakatu filmowego.

Zaczynamy od zaznaczenia naszego bohatera (chcę żeby miał skrzydła, częściowo dlatego że jest bohaterem, ale częściowo dlatego że będzie w ten sposób bardziej odcinał się od ciemnego tła, szczególnie w okolicach głowy). Zaznaczyłem ją lassem wielokątnym i skopiowałem do nowej warstwy (potem musiałem powielić maskę przycięcia). Zmień nazwę tej nowej warstwy na bohater. Teraz chcemy skopiować prawe ramię i zamienić lewe ramię tym prawym. Zaznacz prawe ramię lassem i skopiuj do nowej warstwy. Przejdź do menu Edycja > Przekształcenie > Odbij poziomo (Edit > Transform > Flip Horizontally) by odbić ramię na lewą stronę (zauważ, że nie używamy menu Obraz > Obrót obrazu > Odbij poziomo, ponieważ to by odbiło cały dokument, a nie tylko pojedynczą warstwę).

Przenieś tak powstałe lewe ramię przy pomocy narzędzia Przesunięcie (Move). W celu dodania błysku dookoła naszego bohatera, musimy połączyć warstwy bohatera i ramion. Aby połączyć dwie warstwy, musisz najpierw zaznaczyć górną warstwę, a potem wybrać Ctrl+E, lub wejść w menu Warstwa > Złącz w dół (Layer > Merge Down). Jeśli chcesz połączyć wszystkie warstwy do domyślnej warstwy tła, wybierz Złącz widoczne (Merge Visible). Mamy teraz pojedynczą warstwę bohatera, więc nadszedł czas na błysk.

Style warstw

Blask, cień i kilka innych efektów jest uzyskiwanych poprzez style warstw. W dawnych czasach takie efekty tworzyło się ręcznie, ale teraz mamy wbudowane efekty, które są zgrupowane razem w jeden styl warstwy. Kliknij dwukrotnie na warstwę w panelu warstw, by otworzyć okno dialogowe Styl warstwy (Layer Style). Po lewej stronie masz listę dostępnych efektów i stąd kliknij Blask zewnętrzny (Outer Glow). Po prawej stronie mamy opcje danego efektu i w tym konkretnym przypadku jesteśmy zainteresowani suwakami Krycie (Opacity) i Rozmiar (Size). Ustaw Rozmiar na około 60 pikseli, chcemy aby blask był dość spory. Ustaw Krycie na około 1520%, chcemy by blask był ledwo widoczny. Tak naprawdę, kiedy chcemy dodać cień do warstwy, mamy do dyspozycji te same suwaki plus Odległość (Distance) — odległość cienia od krawędzi obiektu na warstwie, oraz Kąt (Angle) — pod jakim kątem ma padać cień. Kliknij OK aby zaakceptować ten efekt. Pod warstwą bohatera mamy teraz napis Efekty i Blask zewnętrzny (Effects i Outer Glow). Jeśli klikniesz na te napisy, przejdziesz do okna dialogowego Styl warstw, gdzie możesz zawsze zmienić ustawienia tych efektów.

Okno dialogowe Color Picker

Okno dialogowe Color Picker

Skrzydła

Teraz czas na rysowanie. Stwórz nową warstwę i nazwij ją skrzydła. Wybierz zwykłe Lasso i narysuj kształt który przypomina skrzydło smoka lub jakiegoś wampira. Możesz spróbować kilka razy, po prostu odznaczaj selekcję i próbuj dalej. Kiedy masz gotowy kształt, czas na wypełnienie go kolorem. Zrobimy to z gradientem.

Aby zmienić kolory, kliknij na kolor pierwszego planu. Pojawi się okno dialogowe Wyboru koloru (Color Picker). Wybierz ciemnoniebieski: najpierw wybierz niebieski z pionowego paska (paska barwy), a potem dostosuj kolor na głównym kwadracie (nasycenie i jasność). Możesz też pobrać kolor z dokumentu. Wciśnij klawisz I aby uzyskać narzędzie Pipeta (Eyedropper). Teraz kliknij na obrazie by wybrać kolor nad którym znajduje się kursor. Ja kliknąłem gdzieś na kolumnach kościoła. Mamy teraz ten niebieski kolor jako kolor pierwszego planu i czerń jako kolor tła. Wciśnij klawisz G by uzyskać narzędzie Gradient i narysuj gradient od końca piór do podstawy skrzydła. Przesuń warstwę ze skrzydłem pod warstwę z bohaterem i zduplikuj ją. Przejdź do menu Edycja > Przekształć > Odbij poziomo (Edit > Transform > Flip Horizontally) aby odbić skrzydło na drugą stronę. Przesuń warstwę tak by kompozycja wyglądała prawidłowo.

Kompozycja po wykonaniu skrzydeł, blasku i winiety

Kompozycja po wykonaniu skrzydeł, blasku i winiety

Winieta

Teraz czas na winietę. Winieta polega na przyciemnieniu krawędzi dokumentu, podobnie do efektu uzyskiwanego starymi obiektywami fotograficznymi. Stwórz nową warstwę na górze stosu i nazwij ją winieta. Wciśnij klawisz D by przywrócić domyślne kolory i wciśnij klawisz G by uzyskać narzędzie Gradient. W pasku opcji narzędzia zmień typ gradientu z liniowego na radialny (kołowy). Zacznij od dachu kościoła i skończ gradient na dolnej krawędzi dokumentu. Aby uzyskać pożądany efekt, zmień tryb krycia tej warstwy na Mnożenie. Wciśnij Ctrl+M by uzyskać narzędzie Krzywe i rozjaśnij nieco warstwę tak, by wyglądała dobrze w całej kompozycji. W ostatniej części tego poradnika dodamy napisy.

Przejdź do kolejnej części

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>