Co nowego w Adobe Creative Cloud 2017 (kwiecień 2017)?

Tym razem aktualizacja kreatywnej chmury od Adobe przebiegła po cichu i obejmuje część aplikacji środowiska. Dowiedziałem się o niej właściwie przypadkiem, kiedy to aplikacja pomocnicza Creative Cloud zechciała mi zaktualizować oprogramowanie. Co ciekawe, na polskiej stronie Adobe najnowsza aktualizacja to… grudzień 2016. Zobaczmy zatem, które aplikacje otrzymały aktualizacje i co one obejmują…

Nowości w Adobe Illustratorze

Kadrowanie obrazów rastrowych w Illustratorze

Kadrowanie obrazów rastrowych w Illustratorze

W wersji 2017.1 Illustrator otrzymał jedną ważną aktualizację — łatwiejsze kadrowanie obrazów rastrowych. Jest mi to szczególnie bliskie i do tej pory odbywało się dość topornie. Nad zaimportowaną grafiką rastrową trzeba było stworzyć obiekt stanowiący końcowy kadr, a następnie oba obiekty zaznaczyć i stworzyć maskę przycięcia (Cmd/Ctrl+7). Teraz działa to zdecydowanie łatwiej. Funkcja kadrowania obrazu działa tylko na aktualnie wybranym obrazie, zatem trzeba jakiś zaznaczyć. Potem wystarczy kliknąć prawym klawiszem myszy i wybrać Crop Image. Reszta działa jak w Photoshopie. Po kadrowaniu obrazy połączone (linked) stają się osadzonymi (embedded). Prawdopodobnie „pod dywanem“ obrazy te nadal są kadrowane maską przycięcia, ale fajnie, że można to teraz robić bardziej intuicyjnie.

Dodano także panel motywów kolorystycznych, pobierających zestawy i motywy bezpośrednio z usługi Adobe Color (dawny Kuler). Panel przypomina więc webową wersję Adobe Color, a wybieranie i edycja motywów są naprawdę proste.

Nowości w Adobe InDesign

InDesign w wersji 2017.1 doczekał się odświeżonego interfejsu użytkownika. Wcześniej (w listopadzie 2016) podobny lifting przeszedł Illustrator. Nowy interfejs ma być przede wszystkim nowoczesny i łagodny dla oczu — to trzeba przyznać, niektóre panele w InDesignie są tak „załadowane“ opcjami, przyciskami itp. że aż bolą oczy 😉

Okno tworzenia nowego dokumentu

Okno tworzenia nowego dokumentu

Kolejną nowością — też trochę interfejsową — jest nowy sposób tworzenia nowego dokumentu. Można teraz zacząć od gotowego szablonu dostępnego poprzez usługę Adobe Stock. Dostępnych jest też sporo predefiniowanych ustawień, np. pod względem wymiarów dokumentu.

Ten nowy sposób tworzenia dokumentów miał swoją premierę w Photoshopie jakiś rok temu, nieco później pojawił się w Illustratorze. Początkowo byłem sceptyczny — ale po namyśle wszystko to, czego potrzebowałem do tej pory, jest w tym oknie nadal, a dodatkowo mam do dyspozycji szablony (szczególnie te w Illustratorze są warte uwagi). Jak na razie win — win.

Nowości w Adobe Premiere Pro

Wiele ze zmian wprowadzonych w wersji 2017.1 Premiera jest wspólnych z After Effectsem. Dodano np. panel podstawowej obróbki grafiki (Essential Graphics). Można w nim tworzyć i edytować napisy, kształty, obrazy, a potem dodać taką kompozycję do montowanego filmu.

Tekst możemy też tworzyć od teraz bezpośrednio w monitorze programu i ma to działać podobnie do tworzenia tekstu w Photoshopie czy Illustratorze (jednak lepiej, żeby działało jak w Illustratorze ;)).

Dodano możliwość zapisywania kompozycji jako szablonów animacji, gotowych do wykorzystania na innym materiale wideo.

Dodano również obsługę paska TouchBar w najnowszych MacBookach Pro i tarczy w laptopach Microsoft Surface Book.

Nowości w Adobe After Effects

Poza dodaniem panelu Essential Graphics, mamy teraz do dyspozycji usuwanie rozmycia spowodowanego potrząśnięciami kamery (co pozwoli na odratowanie kiepskich nagrań). Dodano także znany z Premiera panel Zakresy Lumetri, co pozwoli dokładnie badać i edytować kolorystykę kompozycji. After Effects obsługuje także teraz natywnie wideo nagrane z szybkością ponad 99 klatek na sekundę.

Podsumowanie

Zmian nie jest dużo, ale są solidne. Dla mnie szczególnie ważne jest ułatwione kadrowanie w Illustratorze. Do kolejnej „wielkiej“ aktualizacji przyjdzie nam zapewne poczekać do października, kiedy to w dniach 1820 tego miesiąca ma się odbyć konferencja Adobe MAX 2017.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>