Co nowego w Adobe Creative Cloud 2017?

Głównym bohaterem tegorocznej (właściwie późno-zeszłorocznej) aktualizacji kreatywnej chmury od Adobe są zdecydowanie aplikacje do szeroko rozumianej obróbki wideo i animacji. Zdecydowanie widać, że to wideo jest przyszłością branży kreatywnej, gdyż ilość nowych funkcji i usprawnień w Premierze Pro CC 2017 i After Effectsie CC 2017 naprawdę imponuje, szczególnie porównując to do „ubogich“ aktualizacji Illustratora czy InDesigna. Zobaczmy zatem, co nowego w Adobe Creative Cloud 2017. Zacznę tradycyjnie od Photoshopa, choć — po raz pierwszy — to nie on jest pierwszoplanowym aktorem aktualizacji…

Photoshop CC 2017

Pasek TouchBar w Photoshopie CC 2017

Pasek TouchBar w Photoshopie CC 2017

Programiści z Adobe uwinęli się dość szybko od czasu premiery nowych MacBooków z paskiem dotykowym TouchBar, ponieważ w najnowszej aktualizacji Photoshopa mamy już możliwość jego wykorzystania. Do dyspozycji są trzy tryby pracy: właściwości warstw (Layer Properties), pędzle (Brushes) i Ulubione (Favorites), do których można sobie dowiązać najczęściej używane narzędzia. Jeśli ktoś ma najnowszego MacBooka, z pewnością pasek będzie mega funkcjonalny i zastąpi część skrótów klawiszowych.

Szablony Adobe Stock

Szablony Adobe Stock

Kolejną nowością — dla tych, którzy korzystają z Adobe Stock — są szablony dokumentów. Tworząc nowy dokument w programach Photoshop (i Illustrator) mamy teraz dostęp do szablonów broszur, siatek, układów serwisów social-media i innych materiałów, które ułatwiają start projektu. Nie musimy projektować i tworzyć stałych elementów wielu dokumentów, są one już dostępne do wykorzystania.

Wyszukiwanie w Photoshopie

Wyszukiwanie w Photoshopie

Adobe dodało do Photoshopa możliwość wyszukiwania narzędzi, paneli, menu, zasobów Adobe Stock, zawartości pomocy i samouczków. Wszystko to dostępne jest z nowego panelu wyszukiwania dostępnego po kliknięciu na lupkę w górnym prawym rogu aplikacji.

Od teraz Photoshop wspiera fonty SVG OpenType, a przy okazji mamy do dyspozycji Trajan Color Concept i font EmojiOne. Co ciekawe, fonty SVG obsługują wielokrotne kolory i gradienty na poszczególnych znakach (!). Przy użyciu fontów SVG można tworzyć emotikony i małe elementy graficzne, np. flagi państw, czy „buźki“. Aby użyć fontów SVG, wystarczy zmienić czcionkę tekstu na font SVG i normalnie pisać (chociaż lepsze jest do tego użycie panelu Glyphs, widać wtedy przynajmniej, co dodajemy do dokumentu).

Oprócz tych nowości, jak zawsze poprawiono lub udoskonalono działanie innych funkcji, głównie tych wprowadzonych w aktualizacji z numerem 2016.

Illustrator CC 2017

Nowy wygląd Illustratora, w tle wygląd z wersji 2016

Nowy wygląd Illustratora, w tle wygląd z wersji 2016

W Illustratorze (moim ulubionym programie) wprowadzono sporo zmian i udoskonaleń. Przede wszystkim odświeżono interfejs, który wygląda na nowocześniejszy i mniej rozpraszający. Miłe.

Fajną zmianą jest zoomowanie do selekcji. Wcześniej zoomowanie odbywało się do centrum kadru, co nieraz powodowało przymus przemieszczenia się po ekranie do danego obiektu nad którym pracujemy. Teraz zoomowanie odbywa się do zaznaczonego obiektu.

Główną nowością w Illustratorze CC 2017 jest tzw. pixel perfect drawing. Jednym z mankamentów pracy w Illustratorze nad grafiką rastrową jest fakt, że przy odpowiednio małej skali linie i kształty wektorowe znajdują się na „środku“ siatki pikseli. Powoduje to później rozmyte linie i kształty w plikach rastrowych. Od teraz możliwe jest tworzenie grafik, które są „przyciągane“ do siatki pikseli i nie powodują tych niepożądanych deformacji. Również skalowanie grafiki odbywa się z uwzględnieniem siatki pikseli. Świetne rozwiązanie dla kogoś, kto używa Illustratora także do tworzenia elementów graficznych stron www (tak jak ja).

Do AI CC 2017 wprowadzono także trzy fajne funkcje dotyczące tekstu. Od teraz tworząc obiekt tekstowy, od razu mamy wpisane Lorem ipsum dolor sit amet. Możemy także wypełnić obiekt tekstem. Wystarczy przeciągnąć plik tekstowy (txt lub rtf) na obiekt i upuścić.

Alternatywne glify

Alternatywne glify

Ostatnią funkcją tekstową w tej wersji są alternatywne glify. Jeśli dany font zawiera alternatywne glify do aktualnie zaznaczonego lub wpisywanego, pojawi się okienko z opcjami. Przydatne :)

InDesign CC 2017

Nowych funkcji w InDesignie jest niewiele, ale te które się pojawiły, z pewnością usprawnią pracę. Mamy teraz możliwość tworzenia stopek w dokumentach wielołamowych, które będą rozpostarte na szerokość całej stronicy, a nie tylko kolumny (łamu).

Kolejną nowością jest lepsze wsparcie fontów z Open Type — już w trakcie wpisywania tekstu mamy możliwość uzyskania dostępu do alternatywnych wersji napisów. Co więcej, mamy ich podgląd. Wystarczy kliknąć w małą ikonkę OpenType przy ramie tekstowej.

Funkcje Open Type na wyciągnięcie ręki

Funkcje Open Type na wyciągnięcie ręki

Podobnie jak w Photoshopie, w InDesignie wprowadzono możliwość wyszukiwania zasobów z Adobe Stock.

Nowy Dreamweaver

Zawsze miałem problem z aplikacjami do projektowania stron internetowych. Niby wszystko OK, można szybko poskładać stronę, ale zawsze — ale to zawsze — wynikowy kod był kaszaną. Być może Dreamaweaver miał tego typu kryzys, a może są już inne — lepsze — aplikacje do tego typu zadań. Dreamweaver od teraz jest naprawdę współczesną aplikacją do tworzenia stron www.

Dreamweaver otrzymał odświeżony interfejs, który stał się szybszy i wygodniejszy. Mamy teraz także do dyspozycji nową przestrzeń roboczą Programowanie oraz intuicyjne narzędzia do pracy z kodem. Dreamweaver obsługuje teraz popularne preprocesory CSS (takie jak SASS, Less i SCSS) wraz z pełnym kolorowaniem kodu oraz kompilacją (bardzo dobrze).

Aplikacja zaczęła też obsługiwać wiele kursorów, jednocześnie można więc pisać więcej niż jeden wiersz kodu. Jest to przydatne przy czynnościach takich jak tworzenie listy punktowanej, czy jednoczesnym dokonywaniu wielu edycji.

Premiere Pro CC 2017

25 lat programu Premiere Pro

25 lat programu Premiere Pro

Premiere Pro w zeszłym roku obchodził swoje 25-cio lecie istnienia, więc nie dziwi ilość wprowadzonych zmian i funkcji do wersji CC 2016 i teraz 2017. A więc zacznijmy:

 • Projekty zespołu (Team Projects, wersja beta) — nowa usługa, która umożliwia współpracę na żywo zespołów ludzi nad danym projektem Premiere Pro — niesamowite :)
 • Automatyczne dopasowanie VR — program sam wykrywa źródło materiału i dostosowuje opcje (monoskopowe, stereoskopowe w poziomie lub pionie);
 • Materiały wideo można od teraz publikować bezpośrednio w Behance;
 • Zagubione fonty w napisach można automatycznie zsynchronizować z Typekitem;
 • Nowy ekran startowy pozwala w łatwiejszy sposób zaznajomić się nowicjuszom z aplikacją i jej możliwościami;
 • Premiere od teraz obsługuje dodatkowe natywne formaty: QT DNxHD/DNxHR oraz RED Helium;
 • Przyśpieszone bezpośrednie renderowanie wideo, czyli redukcja potrzeby renderowania pośredniego;
 • Zaprojektowane od nowa tworzenie i edycja podpisów;

Ostatnią omawianą przeze mnie nowością jest wizualizacja skrótów klawiszowych. Ma ona pomóc w ogarnięciu skrótów, ich rozmieszczenia i ewentualnej edycji. Wygląda to tak:

Wizualizacja skrótów klawiszowych

Wizualizacja skrótów klawiszowych

Oczywiście żartuję, ale bardzo mi to przypomina system oznaczania skrótów klawiszowych w naszych naklejkach ze skrótami klawiszowymi do Premiere, a stosujemy go od 2015 roku 😉

After Effects CC 2017

W After Effects udostępniono usługę Team Projects, o której wspomniałem przy okazji Premiere Pro. Wspólna praca odbywać się może jeszcze w programie Prelude CC. Dane są umieszczone w chmurze, a pliki mediów umieszczone są nadal lokalnie. Usługa daje też możliwość kontroli wersji dokumentów i inteligentne rozwiązywanie konfliktów z wersją.

Dodano także nowy renderer 3D znany z programu Cinema 4D. Można teraz tworzyć teksty i bryły 3D bez konieczności posiadania zewnętrznych programów.

Przyśpieszono renderowanie i wyświetlanie wideo w czasie rzeczywistym przed dodaniem efektów, a także dodano obsługę procesora graficznego do wielu kolejnych efektów, co generalnie przyśpiesza pracę.

Ostatnią ze znaczących zmian jest obsługa sceny z programu Character Animator bezpośrednio w After Effects, z zachowaniem połączenia do oryginalnego projektu. Zmiany w projekcie w Character Animator od razu są widoczne w After Effects.

Experience Design

Nowe dziecko Adobe do projektowania interfejsów użytkownika otrzymuje uaktualnienia co miesiąc-dwa, a zatem tutaj wymienię wszystkie nowości od maja 2016 roku do teraz:

 • Dodano eksport do pliku PDF;
 • Możliwość kopiowania elementów z innych aplikacji Adobe, np. z InDesigna;
 • Można teraz tworzyć gradienty liniowe prosto z Color Pickera;
 • Dodano live preview projektu na urządzeniach mobilnych;
 • Dodano zoomowanie do zaznaczonego obiektu;
 • Dodano nowe animacje i przejścia;
 • Dodano możliwość tworzenia warstw inteligentnych, np. można zaznaczać warstwy poprzez najechanie na obiekt z tej warstwy;
 • Premiera aplikacji XD na system Windows 10.

Podsumowanie

Obecna aktualizacja Creative Cloud skupiła się na aplikacji Premiere Pro i jej 25-cio leciu istnienia — była to świetna okazja by „dopompować“ aplikację nowymi funkcjami i usprawnieniami. Zaznacza się też widoczny trend usprawniania pracy poprzez nowe funkcje, a nie dodawania nowych funkcji, ponieważ jeszcze ich brakowało. W zasadzie Adobe wystarczy teraz śledzenie trendów i nowości sprzętowych oraz „uwspółcześnianie“ swoich aplikacji i wspieranie nowego sprzętu. Czekam z niecierpliwością na kolejne nowości — tradycyjnie powinny pojawić się w okolicy kwietnia lub maja tego roku :)