Photoshop w godzinę cz.4 — gra w rawy

Aż do tego momentu mówiliśmy o obróbce obrazów w samym Photoshopie. Prawda jednak jest taka, że współcześnie fotografię tworzy się głównie przy pomocy lustrzanek cyfrowych, zapisujących zdjęcia do tak zwanego formatu raw. Raw jest plikiem-kontenerem, a każdy producent cyfrówek ma swój format. Najpopularniejsze to nikonowski NEF i canonowski CR2. Te pliki nie mogą być otwarte bezpośrednio w Photoshopie, ale muszą być najpierw wywołane.

Przejdź do plików ćwiczeniowych i z modułu 4 wybierz plik church.cr2. Przed tobą otworzy się potężne okno dialogowe — to Camera Raw, aplikacja wewnątrz Photoshopa stworzona do wywoływania rawów. Ma mnóstwo opcji, suwaków i narzędzi, ale zajmiemy się tymi najważniejszymi.

Moduł Camera Raw

Moduł Camera Raw

W lewym górnym rogu masz narzędzia do pracy z myszką, takie jak Kadruj (Crop), Prostuj (Straighten) itd. Działają one tak samo lub bardzo podobnie, co ich odpowiedniki w samym Photoshopie. Możesz nawet korzystać z tych samych skrótów klawiszowych, których nauczyłeś się w części pierwszej do przemieszczania się po widoku fotografii.

Wracając do zdjęcia z kościołem, musimy tu poprawić balans bieli (taki scenariusz jest typowy dla zdjęć wykonanych w trudnych warunkach oświetleniowych lub we wnętrzach). Użyj klawisza I by włączyć narzędzie Balans Bieli (White Balance) i znajdź obszar, który w idealnych warunkach oświetleniowych byłby biały (nie szukaj na niebie i na już bardzo jasnych partiach obrazu). W przypadku tego zdjęcia, kliknij na tło zegara w centrum. Zauważysz zmianę kolorów. To rzeczywiste kolory tego gmachu w Paryżu. Jeśli narzędzie nie zadziała dobrze za pierwszym zamachem, możesz dopasować kolory suwakiem Temperatura (Temperature). Idąc w lewo otrzymasz zimniejsze barwy, idąc w prawo — cieplejsze.

Zostaniemy teraz przy tych suwakach po prawej stronie. Jedynym suwakiem, którego użyjemy do tego (i właściwie jakiegokolwiek) zdjęcia są: Ekspozycja, Kontrast i Jaskrawość. Możesz oczywiście pobawić się innymi suwakami, są dość intuicyjne i łatwo odgadnąć, co robią.

Król Ekspozycja

Ekspozycja (Exposure) jest naszym głównym suwakiem do korekcji jasności, jeśli przesuniesz go w lewo, obraz staje się ciemniejszy, w prawo — jaśniejszy. Tak naprawdę Ekspozycja działa jak prawdziwa ekspozycja w aparatach fotograficznych. Jeśli niedoświetlisz o –1EV w aparacie i potem przesuniesz suwak Ekspozycja w prawo o +1EV, otrzymasz idealne naświetlenie kadru. Możesz więc fotografować w warunkach niskiego oświetlenia i zrekompensować to w Camera Raw przy pomocy suwaka Ekspozycja.

Kontrast (Contrast) nie wymaga wyjaśnienia. Przesuwając suwak w lewo, zmniejszasz kontrast (różnicę nasycenia kolorów pomiędzy jasnymi a ciemnymi obszarami), przesuwając w prawo, zwiększasz go. Niemal każde zdjęcie w raw ma za mały kontrast, więc domyślnie możesz przesunąć suwak w prawo i ocenić na podstawie podglądu właściwą pozycję suwaka.

Królowa Jaskrawość

Jaskrawość (Vibrance) działa jak suwak Nasycenie (Saturation) w narzędziu Barwa/Nasycenie (Hue/Saturation). Przesuwając go w lewo, otrzymasz zgaszone, nienasycone barwy. Idąc w prawo, zwiększasz nasycenie barw i ich wyrazistość.

Przy okazji omówimy jeszcze jeden suwak — Clarity. Używam go często. Przesuwając w lewo uzyskasz nieco zamglony efekt bez kontrastowych krawędzi. Przesuwając w prawo, zwiększysz kontrast krawędzi i wzmocnisz detale, tworząc w ekstremalnym przypadku efekt pseudo-HDR lub efekt Dragana. To świetne narzędzie dla fotografii krajobrazu i reportażu, gorsze dla portretów, ponieważ powoduje postarzenie osoby na zdjęciu.

Aktualizacja w wersji Photoshop CC 2016 — pojawiło się tu nowe narzędzie w zakładce Efekty (Effects) o nazwie Dehaze — działa podobnie jak Clarity ale jest lepsze do usuwania mgły ze zdjęć.

Teraz, kiedy nasze zdjęcie jest wywołane, chcemy je otworzyć w Photoshopie i wyjść z Camera Raw. Kliknij na przycisk Otwórz (Open). Teraz, będąc w samym Photoshopie, możesz to zdjęcie dalej obrabiać lub je po prostu zapisać.

Praca dla Ciebie:

- wywołaj wszystkie pliki z modułu 4 i zapisz je potem do formatu PSD (to natywny format Photoshopa, skrót od PhotoShop Document).

Podsumowanie skrótów klawiszowych:

I — narzędzie Balans Bieli (White Balance)

Przejdź do kolejnej lekcji

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>