5 najczęstszych błędów popełnianych w Illustratorze

Jakiś czas temu (właściwie 3 lata temu) popełniłem felieton o najczęstszych błędach popełnianych w Photoshopie. Od tego czasu aplikacją w której spędzam 90% czasu jest Illustrator. Poniżej zatem prezentuję pięć najpopularniejszych, ale i subiektywnych, błędów które są popełniane przez grafików w Illustratorze. Część bazuje na moich własnych doświadczeniach, część na podstawie lektury innych blogów graficznych. Zatem zaczynamy…

1. Black vs Rich Black

To jest zdecydowanie numer jeden na liście — brak rozróżnienia między czernią 100K, a tzw. bogatą czernią. Efekt jest taki, że w druku zwykła czerń (100K) jest ciemnoszara zamiast czarna. Po to właśnie używa się rich blacka. Osobiście używam ustawienia 20C 20M 20Y 100K i wygląda pięknie. Czarne naklejki na klawiaturę Keyshorts (model Simple Black), wykorzystują właśnie to ustawienie. Naklejki są niesamowicie czarne :)

Właściwy wybór czerni to jedno, ale jeszcze musimy jakoś odróżnić je od siebie w Illustratorze. Preferencje aplikacji mają nawet specjalną zakładkę Appearance of Black (wygląd czerni). U siebie ustawione mam zawsze On Screen: Display all blacks accurately — wtedy widzę, która czerń jest bogata, a która zwykła, oraz Exporting: Output all blacks as rich black. W ten sposób do druku nigdy nie pójdzie zwykła czerń.

2. Tajemnicze profile kolorów

Jeżeli korzystasz z Illustratora do tworzenia projektów idących finalnie do druku, musisz na samym początku skonfigurować profile kolorów. Przede wszystkim należy prawidłowo korzystać z profili nowo tworzonych dokumentów — Print dla druku i Web dla grafiki rastrowej/internetowej. Warto po instalacji Illustratora od razu przypisać domyślne profile kolorów. W Europie proponuję zostać przy Cmyku Coated FOGRA 39 dla profilu Print i sRGB dla profilu Web. Jeśli te rzeczy nie zostaną skonfigurowane na samym początku, późniejsze zmiany tego aspektu dokumentu bywają dokuczliwe lub czasem niemożliwe.

3. Nie korzystanie z symboli

Symbole są świetne, symbole są twoim przyjacielem. Są jak szablon — tworzysz je raz, kopiujesz gdzie potrzeba, a w razie potrzeby edycji, edytujesz wzór symbolu, a nie wszystkie kopie. Niestety wielu grafików albo nie wie o symbolach w ogóle, albo z jakiegoś powodu nie korzystają z nich. Bez symboli nie powstała by np. poniższa mandala.

Gotowa mandala i symbol (na zielono)

Gotowa mandala i symbol (na zielono)

Może się wydawać, że taka grafika wymaga mnóstwa czasu. Nic bardziej mylnego. Tylko zielone obiekty stworzyłem sam — to symbol. Potem go odbiłem w poziomie, by uzyskać klin. Potem obróciłem całość dookoła osi uzyskując gotową mandalę. W razie edycji mandali muszę zmienić tylko część zaznaczoną na zielono. Sprytne, prawda? :)

4. Nie korzystanie z Appearance i styli graficznych

Podobnie do symboli — korzystanie z wyglądu obiektów i w konsekwencji ze styli graficznych może niesamowicie przyśpieszyć i ułatwić pracę. Niestety wiele osób próbuje tworzyć ilustrację korzystając z obiektów z nadanym jedynie obrysem i/lub wypełnieniem. Tymczasem łatwiej jest stworzyć wygląd, zapisać go do styli graficznych i potem nadawać go obiektom jednym kliknięciem myszy. Mapa widoczna na poniższym tutorialu powstała prawie wyłącznie przy użyciu obiektów ze złożonymi wyglądami i stylami graficznymi. Bez nich byłoby to dużo bardziej skomplikowane.

Tutaj natomiast pokazuję, jak wykorzystać panel Appearance by stworzyć w prosty sposób imitację torów kolejowych:

5. Tworzenie obiektów z grafiką zamiast wzorków

Ostatni punkt to próba tworzenia powtarzającego się desenia lub wzoru przy pomocy obiektów zamiast właściwego wzorka (patternu). Sytuacja jest podobna do symboli — wiele osób tworzy motyw wzoru, a potem powtarza go do uzyskania efektu desenia. A przecież mamy do dyspozycji potężne narzędzie (zwłaszcza od wersji CC) do tworzenia patternów, czyli tworzymy motyw, a potem go automatycznie powtarzamy. Od kwietnia 2016 roku mamy też możliwość niejako automatycznego tworzenia patternów w aplikacji mobilnej Adobe Capture CC, co jeszcze bardziej ułatwia to zadanie.

To już wszystko :) Jeśli znasz jakiś często popełniany błąd w Illustratorze, daj znać w komentarzu, chętnie się o nim dowiem :)