Keyshorts od kuchni, czyli jak tworzymy naklejki sprzedawane na cały świat

greendust_3

Minęło już trochę czasu, od kiedy wystartowaliśmy z pierwszymi naklejkami na klawiaturę. Gdy tak o tym myślę, to wydaje mi się, że minęło kilka lat. Tak naprawdę zaliczyliśmy półtora roku działalności, czyli ponad 18 miesięcy ciągłego doskonalenia wzorów, technologii i optymalizacji produkcji. Do tego dorzucić trzeba współpracę z różnymi krajami i ich specyfiką, mentalnościami klientów, a przede wszystkim niezliczone godziny procesu twórczego. Wysyłaliśmy do tak „egzotycznych“ miejsc, jak Japonia, Guam, Dubaj, Chile, Alaska. Po tym czasie normalnym jest, że pojawiło się kilka rzeczy, których podczas produkcji naklejek na pewno nigdy więcej nie zrobimy, takich, których chcemy zrobić więcej, i takich, których nigdy nie zmienimy.

Pierwsze dwie to rzeczy o których albo się dowiesz wkrótce, albo nie powinieneś wiedzieć w ogóle :) Jednak punkt trzeci zasługuje na dokładniejszy opis. Dotyczy on podstaw naszego biznesu, tego jak tworzymy i co daje nam wolność. Poznaj jedną z tajemnic Keyshorts 😉

Sprzęt

Sebastian przy iMacu

Sebastian przy iMacu

Korzystamy ze sprzętu Apple, ponieważ nic tak nie pomaga tworzyć jak narzędzia, które Cię nie ograniczają i stanowią zamknięte, kompatybilne środowisko pracy. To nie tylko duże komputery robocze, ale także ich mniejsi, mobilni bracia. Część sprzętu kupiliśmy w iSpocie (fajny, autoryzowany sprzedawca i serwis), część na Apple​.com. Właściwie całe nasze biuro projektowe obsługuje jeden 27-calowy iMac. Na nim przygotowujemy naklejki do druku i projektujemy nowe wzory. Wybraliśmy iMaca, ponieważ ma spory ekran z porządną matrycą, zajmuje mało miejsca (all-in-one) i nigdy się nie zawiesza (to już zaleta systemu Mac OS). Zważając na fakt, że pracujemy w kawalerce, taka konstrukcja głównego komputera znacznie ułatwia organizację przestrzeni oraz… sprzątanie. Geniusz tkwi w prostocie, a o wiele łatwiej tworzyć kiedy nie masz na głowie zbędnych pierdół: kabli, metalowych pudeł i nadmiernie rozrośniętego oraz skomplikowanego systemu operacyjnego (Windows). Sebastian lubi w makach prostotę działania, przez co jego praca jest wydajniejsza. Mac OS X zawiera za to pełno małych, drobnych udogodnień i funkcji, które przyśpieszają pracę. Oczywiście wykleił też Wireless Keyboard naklejkami do Illustratora, w którym projektowane są wszystkie naklejki :)

Sebastian z gotowymi, lśniącymi naklejkami.

Sebastian z gotowymi, lśniącymi naklejkami.

Niezależność

Nasze naklejki to produkt dość nowy, niszowy i dotychczas zarezerwowany raczej dla profesjonalnych grafików. Dziś, dzięki naszym staraniom, chroni on klawiaturę, jednocześnie zdobiąc komputer. Panterki, laminaty, folie monomerowe, folie wylewane, różne modele komputerów, podwójne alfabety — można się w tym pogubić. Dlatego tak ważna jest sprawna obsługa klienta oraz obsługa posprzedażowa. Kontakt i możliwość szybkiej reakcji na zapytania zapewnia nam iPad. W ten sposób cała korespondencja odbywa się sprawnie, a my bez względu na miejsce naszego pobytu i strefę czasową klienta możemy być w kontakcie. Na iPadzie i pośrednio na iPhonie obsługujemy też większość social mediów, od Facebooka, Pinteresta, po Instagrama (który właściwie funkcjonuje tylko w mobile).

Pasja

Wyklejamy MacBooka :)

Wyklejamy MacBooka :)

Projektując naklejki łączymy różne pasje: wzornictwo, grafikę, fotografię. Dzięki MacBookowi na samym początku mieliśmy możliwość dokładnego wymierzenia obudowy i klawiatury, a także przygotowania pierwszych naklejek. Później ten sam MacBook wystawiał faktury, obsługiwał sprzedaż na Etsy, a w weekendy służył jako model do sesji zdjęciowych. Dziś naszymi „modelami“ są już właściwie w większości MacBooki i inne laptopy naszych klientów, którzy oznaczają nas na Instagramie lub przesyłają fotografie. Właściwie to nasz MacBook miał chyba w swoim życiu więcej naklejek na sobie, niż Ania ciuchów w szafie :) W końcu to od niego wszystko się zaczęło.

Artykuł powstał w ramach akcji „Zacznij Tworzyć“. Kliknij tutaj, by zobaczyć inne osoby i marki wykorzystujące w swojej pracy sprzęt Apple :)