Plugin Depositphotos do Photoshopa, czyli jak łatwiej używać stocków

Praca w Photoshopie bardzo często polega na tworzeniu jednej kompozycji z wielu zdjęć i/lub grafik. W takich przypadkach nieocenione są stocki — czyli gotowe zdjęcia do wykorzystania w naszych projektach. O wiele taniej, szybciej i wygodniej jest kupić stocka niż np. organizować sesję zdjęciową, lub znaleźć dobrej jakości darmowe zdjęcie.

Takie podejście do tworzenia grafiki jest coraz bardziej popularne, a wraz z jej rozwojem pojawiają się nowe potrzeby. Serwisy stockowe wychodzą im naprzeciw i unowocześniają obsługę swoich baz zdjęć. Przykładem jest serwis stockowy Depositphotos, do którego zbiorów możemy uzyskać dostęp już z poziomu programów graficznych poprzez przygotowany przez nich plugin. Na przykładzie Photoshopa pokażemy, jak plugin Depositphotos Panel może działać (mała dygresja — plugin ten można także zainstalować w Illustratorze i InDesignie).

Zacznijmy od instalacji. Rozszerzenie można pobrać z tej strony pluginu, klikamy w przycisk „pobierz rozszerzenie“. Jeżeli dotąd nie używaliśmy żadnych rozszerzeń do programów Adobe, musimy zainstalować narzędzie o nazwie Adobe Extension Manager (najłatwiej mają osoby z kontem w Creative Cloud — narzędzie znajduje się na liście aplikacji w CC).

Adobe Extension Manager

Adobe Extension Manager

Następnie uruchamiamy Extension Managera i klikamy w „instaluj“. W oknie dialogowym wskazujemy na pobrany wcześniej ze strony Depositphotos plik *.zxp. Podczas instalacji rozszerzenia pamiętajmy, by Photoshop, Illustrator i/lub InDesign były wyłączone.

Teraz wystarczy włączyć Photoshopa i możemy działać. Aby uruchomić panel, wystarczy wejść w menu Window > Extensions > Depositphotos (Okno > Rozszerzenia > Depositphotos).

Panel wymaga na początku zalogowania się do konta na serwisie — założenie konta jest darmowe. Kiedy się już zalogujemy, możemy kliknąć w drugą ikonę od lewej na dolnym pasku panelu — w ten sposób przejdziemy do przeglądania kategorii zdjęć i grafik. Aby wyłączyć wyświetlanie grafik wektorowych, wystarczy kliknąć ptaszka przy opcji Vector images na górze panelu.

Dodawanie zdjęć do aplikacji poprzez panel Depositphotos

Dodawanie zdjęć do aplikacji poprzez panel Depositphotos

Klikając dwukrotnie na kategorię przechodzimy do konkretnych zdjęć. Co jest świetne w tym pluginie, to że nie musimy na początku kupować stocków by pracować ze zdjęciami. Możemy kliknąć prawym klawiszem myszy na interesujące nas zdjęcie i wybrać Open in Application — fotka otworzy się w nowej zakładce dokumentu w Photoshopie. Jeżeli wiemy już, że chcemy wykorzystać materiał w naszym projekcie, z tego samego menu możemy wybrać Add to cart (przydatne jeśli chcemy dodać kilka zdjęć i potem zapłacić raz), lub Buy Image, aby od razu kupić stocka.

Jeśli nie możemy znaleźć czegoś interesującego przeglądając kategorie, możemy skorzystać z pola wyszukiwania w górnym prawym rogu panelu. Możemy też wyszukiwać w sposób zaawansowany, klikając w ikonę lupki na dolnym pasku.

Trzeba przyznać, że Depositphotos wykonało dobrą robotę przygotowując ten plugin. Korzystanie z bogatego zbioru stocków jest łatwe jak nigdy dotąd — miałem niemal wrażenie, że posiadam te wszystkie zdjęcia u siebie na komputerze. Brak tutaj elementów blokujących działanie lub zniechęcających. Na przyszłość przydałoby się troszkę lepsze opisanie ikon, lub ich zróżnicowanie — kilka z nich na dolnym pasku wygląda dość podobnie do siebie.

Jakie znasz inne fajne pluginy do Photoshopa? Możesz coś polecić? Pisz w komentarzu :)

Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>