15 najbardziej przydatnych skrótów klawiszowych w Illustratorze

Jeśli chodzi o metodę na przyśpieszenie własnej pracy w Illustratorze, nie ma nic lepszego od skrótów klawiszowych (drugą metodą są akcje, lub — jak przetłumaczono w polskiej wersji — „operacje“). Jeżeli nie korzystasz ze skrótów klawiszowych, pozbawiasz się możliwości naprawdę szybkiej pracy. Patrząc na swoją pracę mogę stwierdzić, że skróty klawiszowe to oszczędność circa 6090% czasu w Illustratorze. Oczywiście wszystko zależy od tego, co się w danej chwili w tym programie robi, ale miejsc na turbo-pracę jest w tym programie wiele, szczególnie tam, gdzie musimy często przełączać się między narzędziami i/lub widokami, powiększeniami. W naszym kursie do Illustratora poznasz kilkadziesiąt najważniejszych skrótów, a jeśli chcesz mieć je wszystkie na własnej klawiaturze, zerknij na tę naklejkę na klawiaturę Illustrator. Zatem zaczynajmy :)

1. CTRL/CMD + (powiększanie widoku dokumentu)

Możliwość powiększenia widoku dokumentu w celu skupienia się na szczegółach to chyba najczęstsza pojedyncza czynność w Illustratorze. Używanie do tego celu narzędzia Zoom (lupa) jest nieporozumieniem, tym bardziej że zwykle pracujemy jakimś narzędziem i przełączanie się między nim a lupą jest nieefektywne.

2. CTRL/CMD - (pomniejszanie widoku dokumentu)

Podobnie jak pkt 1. Te dwa skróty plus spacja tworzą „wielką trójcę“, zazwyczaj używa się ich łącznie do sprawnego poruszania się po dokumencie.

3. SPACJA (przesuwanie widoku dokumentu)

Spacja umożliwia czasowe przełączanie się do narzędzia Hand (rączka). Jest to szczególnie przydatne w trakcie tworzenia ścieżek wektorowych, kiedy musimy przesunąć widok bez przełączania narzędzia. Te trzy pierwsze skróty łącznie pozwolą Ci zaoszczędzić mnóstwo czasu.

4. P (Pióro)

Pióro to główne narzędzie Illustratora, więc wiedza jak je uzyskać klawiszem jest bezcenna.

5. V i A (Narzędzie zaznaczania i bezpośredniego zaznaczania)

V przywołuje narzędzie zaznaczania obiektów, natomiast A uruchamia narzędzie zaznaczania poszczególnych punktów (kotwic). Przy tworzeniu grafiki składającej się z wielu linii lub obiektów, będziesz stale przełączać się między P a V.

6. CTRL/CMD D (Powtórzenie transformacji)

Kiedy obracasz, przesuwasz, lub odbijasz obiekt i chcesz by ponownie został obrócony / przesunięty / odbity o tę samą wartość, korzystasz z polecenia Transform Again. Jest to szczególnie przydatne gdy umieszczasz na przykład kopię obiektu po okręgu.

7. CTRL/CMD G i CTRL/CMD SHIFT G (Grupuj i Rozgrupuj)

Grupowanie obiektów jest świetnym sposobem na porządkowanie pracy i tworzenie struktury obiektów bez używania warstw. Samochód na ekranie może być grupą, składającą się z podgrup: kół, nadwozia, okien itp. Czasami jednak trzeba coś rozgrupować — wtedy użyj drugiego skrótu.

8. SHIFT i ALT/OPT (Tworzenie figur proporcjonalnych i od środka)

Kiedy tworzysz figury geometryczne w Illustratorze, wciśnięcie w tym czasie SHIFT powoduje tworzenie symetrycznych obiektów, natomiast wciśnięcie ALT powoduje tworzenie ich od ich środka, zamiast od górnego lewego narożnika.

9. SHIFT M (Shape Builder)

Nie wiem jak Ty, ale ja często używam Shape Buildera, który w prosty sposób umożliwia tworzenie złożonych kształtów, bez potrzeby używania narzędzi w panelu Pathfinder.

10. CTRL/CMD F (Umieść na wierzchu)

Kiedy kopiujesz jakiś obiekt i chcesz wkleić jego kopię, zazwyczaj chcesz żeby była na wierzchu. Po to jest ten skrót — zamiast używania tradycyjnego CTRL V.

11. T (Tekst)

Narzędzie Tekst umożliwia — captain obvious — wpisywanie tekstu, co dzieje się bardzo często w Illustratorze. Klawisz T pozwala szybko to narzędzie przywołać. Nie można natomiast wyjść z wpisywania tekstu żadnym klawiszem. Każdy z nich będzie po prostu wpisany do tekstu 😉

12. CTRL/CMD Y (Podgląd ścieżek)

Illustrator działa na ścieżkach wektorowych, do których aplikuje wypełnienia, obrysy i efekty. Czasami jednak grafika staje się tak skomplikowana, że ciężko połapać się, gdzie znajduje się który obiekt. Często też jest tak, że po edycji grafiki zostają nam jakieś małe obiekty lub kawałki ścieżek. Aby zobaczyć wszystkie ścieżki — bez wyglądu — użyj tego skrótu. Powtórne jego użycie powraca do widoku tradycyjnego.

13. CTRL/CMD J (Połącz ścieżki)

Jeśli tworzysz złożone kształty wektorowe, które często wykorzystują symetryczność, będziesz musiał łączyć obiekty lub ścieżki. Można to zrobić shape builderem, ale czasami ta metoda nie działa lub daje dziwne efekty. Jeśli masz taki przypadek, skorzystaj z tego skrótu.

14. SHIFT O (Edycja arkuszy)

Jeśli pracujesz nad identyfikacją wizualną, będziesz tworzyć wizytówki, papiery firmowe i inne elementy graficzne na wielu rozmiarach arkuszy. Aby szybko wejść w ich edycję, użyj tego skótu. Aby z niej wyjść, wciśnij np. V.

15. CTRL/CMD SHIFT P (Umieść)

Praca nad plakatami lub broszurami wymaga umieszczania różnych plików zewnętrznych w projekcie Illustratora. Aby to szybko zrobić, użyj tego skrótu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>