Adobe Photoshop CC 2014 — co nowego?

Ekran powitalny Photoshopa CC 2014

Ekran powitalny Photoshopa CC 2014

Mijają właśnie dwa tygodnie od chwili premiery chmury Adobe Creative Cloud 2014 i czas na podsumowanie, co nowego pojawiło się finalnie w najnowszej wersji Photoshopa. Zaczynajmy :)

1. Focus Area

Focus Area w Photoshopie CC 2014

Focus Area w Photoshopie CC 2014

Focus Area, czyli luźno tłumacząc — „obszar skupienia“, to flagowe narzędzie nowego Photoshopa. Pozwala na łatwe i intuicyjne zaznaczanie fragmentów fotografii, które są in-focus (w ostrości, w punkcie skupienia obiektywu). Narzędzie wykrywa które partie są nieostre, a które ostre i na bazie tego rozróżnienia dokonuje selekcji. Możemy zmodyfikować zakres działania narzędzia poprzez suwak in-focus range (przy niskiej wartości mniejszy obszar zdjęcia będzie uważany za ostry, większa wartość daje szerszy margines). Wykorzystując pędzle wbudowane w Focus Area możemy dodać lub odjąć obszary od/do selekcji. Efekt końcowy możemy uzyskać w postaci zaznaczenia, maski warstwy i innych, lub przejść od razu do narzędzia Refine Edge, by dopracować krawędzie selekcji (przydatne np. przy selekcji włosów).

2. Path Blur i Spin Blur

Path Blur

Path Blur

Spin Blur

Spin Blur

Path i Spin Blur to nowe narzędzia tzw. galerii rozmyć. Służą one do kierunkowego rozmywania zdjęć. Path Blur rozmywa obraz na podstawie krzywej, którą można dowolnie ukierunkowywać i wyginać. Path Blur może służyć do tworzenia efektu ruchu tła lub głównego motywu zdjęcia. Spin Blur rozmywa obraz na planie okręgu i może służyć np. do stwarzania wrażenia ruchu kół samochodu. Spin Blur można dowolnie modyfikować — zmienić kształt owalu, obrócić go, nadać rozmycie wewnętrzne efektu (w celu uzyskania łagodnych przejść między działaniem filtru a jego brakiem).

3. Obsługa monitorów wysokiej rozdzielczości i gestów

Obsługa gestów systemu Windows 8 w Photoshopie CC 2014

Obsługa gestów systemu Windows 8 w Photoshopie CC 2014

ps experimental

Photoshop CC 2014 zyskał także nowe możliwości w kwestii wykorzystywania technologii oferowanych przez ekrany wysokich rozdzielczości (Retina i HiDPI). Nowe ustawienia zostały dodane w preferencjach programu pod zakładką Experimental Features (funkcje eksperymentalne). Między innymi mamy tu przeskalowanie interfejsu do 200% dla wyświetlania na monitorach HiDPI w systemie Windows. Dodana została obsługa gestów dla systemu Windows 8 i laptopo-tabletów (laptopów z ekranem dotykowym). Dodano także możliwość drukowania 3D z obsługą wielu kolorów/rodzajów materiału.

4. Synchronizacja ustawień

Synchronizacja ustawień w Photoshop CC 2014

Synchronizacja ustawień w Photoshop CC 2014

Pierwsza wersja Photoshopa CC dawała możliwość synchronizacji ustawień programu do kreatywnej chmury. W wersji CC 2014 rozszerzono możliwość kontroli nad tym, co chcemy synchronizować, oraz kiedy chcemy to robić. Przyciskami Upload i Download możemy synchronizować ustawienia z chmurą, oraz „nadawać“ je do lokalnej instalacji programu. W ustawieniach zaawansowanych możemy określić co chcemy synchronizować: preferencje, pędzle, gradienty, wzorki, przestrzenie robocze, próbki, własne kształty, kontury, akcje, style graficzne i ustawienia narzędzi.

To wszystkie główne funkcje, które pojawiły się w Photoshopie CC 2014. Co sądzicie o tych narzędziach i opcjach? Super, słabe, za mało? Piszcie w komentarzach :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>