Wiszące spójniki w InDesignie CC

InDesign to obecnie jeden z dwóch najlepszych programów do składu i publikacji na świecie, ale wciąż nie posiada wbudowanego przenoszenia wiszących spójników. Wstyd. Poniżej przedstawiam działającą metodę na automatyczne przeniesienie spójników przy pomocy GREP.

Dlaczego piszę o tym drugi raz? W końcu był już artykuł pokazujący jak przy pomocy skryptu WiszaceSpojniki załatwić sprawę. Otóż ten skrypt działał do wersji CC i 64-bitowej wersji CS6. Nie wiem dlaczego skrypt obecnie nie działa, czy to kwestia innego działania skryptów czy architektury 64-bitowej — w każdym razie jest zonk.

Zatem jak przenieść wiszące spójniki: wejdź w menu Edycja > Znajdź/Zastąp (Edit > Find & Change). W oknie dialogowym przełącz się na zakładkę GREP. W polu Znajdź (Find What) wpisz:

(\b)(a|i|o|u|w|z|A|I|O|U|W|Z)(\b\s)

Kod ten podzielony jest na trzy grupy zamknięte nawiasami: początek jednoliterowego wyrazu, możliwe litery tego wyrazu, oraz koniec wyrazu + spacja. Zatem ta formuła znajdzie nam polskie spójniki z następującą po nich spacją. Następnie musimy określić co chcemy zmienić. W pole Zmień na (Change To) wpisz:

$2$3

Ta formuła oznacza zmianę drugiej i trzeciej grupy wyrażenia w polu Znajdź. Możemy to także zrobić klikając na ikonę małpy obok pola Zmień na i stamtąd wybrać Znaleziono > Znaleziono 2 i Znaleziono 3 (Found > Found 2 i Found 3). Zatem teraz, kiedy InDesign znajdzie spójnik, zmieni ten spójnik oraz spację za nim. Cała sztuka polega tu na tym, aby nadać tym dwóm elementom atrybut No Brake (bez łamania). Wtedy InDesign nie będzie mógł złamać linii tekstu PO spójniku a będzie musiał to zrobić PRZED — przenosząc spójnik do nowej linii. I o to chodzi. Żeby nadać atrybut no brake, przechodzimy do pola Zmień format (Change Format) — jeśli go nie masz, kliknij najpierw w Więcej opcji (More Options). W polu Zmień format kliknij ikonę z lupką i literą i wybierz stamtąd Podstawowe Formatowanie Znakowe (Basic Character Formatting) i zaznacz ptaszkiem opcję Bez dzielenia (No Brake).

Kliknij OK. Wróciwszy do okna dialogowego Znajdź/Zamień, w polu Przeszukuj (Search) ustaw Dokument (Document) i kliknij Zmień wszystkie (Change All). Jeśli wszystko poszło jak należy, InDesign powinien wyświetlić komunikat o zamianie jakiejś tam liczby wystąpień. Jeśli tych wystąpień jest zero, coś poszło nie tak. Powodzenia :)

Jedna myśl nt. „Wiszące spójniki w InDesignie CC

  1. Pingback: ZEBZA – Great design is transparent » Ooops! Wiszące spójniki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>