Photoshop w godzinę cz.1 — Sztuka nawigacji

To jest pierwszy odcinek z planowanych dziesięciu w serii artykułów-tutoriali pt. „Photoshop w godzinę“, traktujący o podstawach Photoshopa oraz najważniejszych narzędziach, funkcjach i konceptach tej aplikacji. Te tutoriale pisałem głównie z myślą o totalnych początkujących — którzy nawet nie wiedzą jak wygląda Photoshop albo nie wiedzą nic o grafice komputerowej.

Zanim zanurkujesz

Możliwość fotoszopowania (z angielskiego to photoshop, czyli umiejętność przetwarzania zdjęć i tworzenia grafiki w głównym produkcie firmy Adobe) jest obecnie — w niektórych branżach i społecznościach — kluczowym i oczywistym skillem. Umiejętność posługiwania się Photoshopem w szeroko pojętej branży kreatywnej jest dziś tak samo naturalne jak oddychanie. Problemem jest to, że (bądźmy szczerzy) Photoshop jest kombajnowatym kawałem oprogramowania, grubym gorylem kodu C++, a praca z nim nie jest tak prosta, jak wysyłanie emaila.

Ale to dlatego, że traktujemy go w ten sposób. Stawiamy tezę — „Photoshop jest trudny“, „Photoshop jest skomplikowany, mnóstwo funkcji do ogarnięcia“. Stąd przecież bierze się cała branża kursów i szkoleń oprogramowania. W rzeczywistości, nauczenie się programu może być łatwe. Musimy tylko dowiedzieć się, które funkcje i narzędzia są używane najczęściej, i tych rzeczy się nauczyć. W przeciwieństwie do wielu ludzi, którzy uczą wszystkich narzędzi i funkcji, w tej serii tutoriali postanowiłem zastosować zasadę Pareto — lub „metodę 8020″. Najważniejsze jest to, aby uczyć ludzi około 20% narzędzi, które są wykorzystywane w około 80% zadań wykonywanych w Photoshopie.

Pracując z Photoshopem na co dzień, zajęło mi sporo czasu by dojść do konkluzji, że niektóre techniki lub narzędzia ssą, a inne działają lepiej, szybciej i z większą elastycznością. Nie dowiesz się tego w tradycyjnej książce i na szkoleniu stacjonarnym. Na przykład, istnieje 12 narzędzi do korekcji tonalnej w Photoshopie. Ale w tej serii nie nauczysz się ich wszystkich. Zamiast tego dowiesz się jak działa tylko jedno, zastępujące jedenaście innych.

Dla których wersji Photoshopa są te tutoriale? Dla wersji CS2 lub​nowszej. Będzie dosłownie kilka rzeczy, które są specyficzne dla CS6 i CC. Reszta jest taka sama od lat.

A teraz zaczynajmy!

Nawigacja po morzu Photoshopa

Na początek musimy omówić interfejs Photoshopa i poradzić sobie z nawigacją (poruszaniem się po programie). Interfejs jest tak naprawdę banalnie prosty. Po lewej stronie masz pasek (tzw. przybornik) ze wszystkimi narzędziami (funkcjami, które są oparte na ruchu kursora, np. zaznaczenie, pędzel, przesuwanie). W centrum masz miejsce na dokumenty, teraz ten obszar jest po prostu szary. Po prawej stronie masz panele (dokowalne pola z niektórymi funkcjonalnościami i opcjami, np. ustawienia pędzla). Jeśli chcesz uzyskać dostęp do wszystkich paneli, wejdź w menu Okno (Window), ponieważ niektóre panele są niewidoczne lub wyłącza się je kiedy nie są akurat potrzebne. Możesz również wybrać inną przestrzeń roboczą (workspace — inny zestaw paneli), który pasuje lepiej do specyfiki twojej pracy niż domyślny. Zrobisz to klikając na Essentials (Istotne elementy) w prawym górnym rogu aplikacji. Na górze, pod głównym menu programu, widnieje poziomy pasek opcji narzędzi (jego zawartość jest zmienna w zależności od wybranego narzędzia — jeśli chcesz np. zmienić wielkość pędzla, to tutaj właśnie). To wszystko co musisz wiedzieć o interfejsie.

Schemat interfejsu Photoshopa

Schemat interfejsu Photoshopa

Teraz sprawa nawigacji, ale najpierw musimy otworzyć jakiś dokument. Kliknij dwukrotnie na tej ogromnej szarej przestrzeni w centrum aby wywołać okno dialogowe Otwórz (Open). Wybierz z komputera jakiś plik zdjęciowy z rozszerzeniem „jpg“ i kliknij przycisk Otwórz (Open) lub naciśnij klawisz Enter/Return. Właśnie otwarłeś/aś zdjęcie w Photoshopie.

Jak widać obraz jest dość mały na ekranie, więc musimy mieć jakiś sposób na zbliżanie/oddalanie i przesuwanie widoku dokumentu, kiedy jest powiększony tak, że nie widać go w całości na ekranie. Ale zanim to zrobimy, ukryjmy pasek narzędzi, pasek opcji i panele wciskając klawisz Tab. To najszybszy sposób na zrobienie miejsca dla naszego dokumentu. Możesz wciąż uzyskać dostęp do narzędzi najeżdżając kursorem na lewą krawędź ekranu, a także przejść do paneli umieszczając kursor na prawej krawędzi.

Teraz powiemy o zoomowaniu, czyli powiększaniu i pomniejszaniu widoku dokumentu. Obrazy w Photoshopie prezentowane są zawsze w pewnym stopniu powiększenia (skali). Oznacza to, że są one zwykle oddalone aby pokazać całość. Możesz zmienić tę skalę przez powiększenie lub pomniejszenie. Aby powiększyć widok naciśnij Ctrl i + (Cmd i + na maku). Aby pomniejszyć, naciśnij Ctrl i — (Cmd i — na maku). Aby zmieścić cały obraz do dostępnej przestrzeni, wciśnij Ctrl-0 (Cmd-0 na maku — pamiętaj, że jest to control i zero, nie litera O). Możesz zauważyć, że kiedy oglądasz obraz powiększony i nie mieszczący całości dokumentu na ekranie, w dolnym i prawym boku dokumentu masz paski przewijania. Zamiast korzystania z nich, wciśnij i przytrzymaj klawisz spacja. Pojawi się kursor rączki. Teraz kliknij i przeciągnij myszą, aby przesunąć obraz. Zwolnij klawisz spacji, aby powrócić do wcześniejszego narzędzia. To najlepszy sposób na przesuwanie widoku dokumentu. Od tej chwili będziesz używać tych paru skrótów klawiszowych już zawsze — są tak pomocne i wygodne.

I jeszcze jedno. Od wersji CS4, Photoshop używa dokowalnych dokumentów i paneli. Oznacza to, że w przypadku otwarcia wielu dokumentów w programie, można uzyskać do nich dostęp klikając na zakładki z ich nazwami w górnej lewej krawędzi aktywnego dokumentu . To tyle — nawigacja opanowana!

Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej i nauczyć się Photoshopa w sposób kompleksowy, sprawdź nasz kurs Photoshopa :)

Podsumowanie skrótów klawiszowych:

  • Tab — pokazanie/ukrycie przybornika i paneli
  • Spacja — tymczasowy dostęp do narzędzia Rączka (Hand)
  • CTRL++ — powiększanie widoku
  • CTRL+- — pomniejszanie widoku
  • CTRL+0 — zmieszczenie dokumentu w dostępnym miejscu

Przejdź do kolejnej części

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>