Photoshop w godzinę cz.2 — Podstawy obrazu cyfrowego

Nowoczesna grafika komputerowa (zdjęcia cyfrowe, digital art) w większości składa się z pikseli, miniaturowych kwadratów koloru i tonu. Dlatego w Photoshopie mierzymy (niemal) wszystko w pikselach. Każdy obraz ma swoją szerokość i wysokość, na przykład 800×600 pikseli. Jednym z najbardziej typowych zadań w programie Photoshop jest zmiana rozmiaru obrazu. Powiedzmy, że mamy zdjęcie z lustrzanki, która produkuje pliki w rozmiarze kilku tysięcy pikseli na szerokość, a my chcemy uzyskać pomniejszoną wersję na bloga czy do internetowego portfolio.

Okno dialogowe Image Size

Okno dialogowe Image Size

By zmienić rozmiar dokumentu, przejdź do menu Obraz > Rozmiar obrazu (Image > Image Size), lub po prostu naciśnij ctrl-alt-i (cmd-opt-i na maku). Pojawi się okno dialogowe Rozmiar obrazu (Image Size). Masz tutaj pola Szerokość (Width) i Wysokość (Height). Są one połączone kłódką, aby zachować proporcje obrazu. Wpisując coś w jedno pole, drugie pole jest automatycznie przeliczane do obecnej proporcji. Jeśli chcesz modyfikować oba pola niezależnie, kliknij w kłódkę. Można również zmienić wartości z domyślnych pikseli na procenty, jeśli chcesz pomniejszyć zdjęcie np. o 50% (weź pod uwagę, że zmniejszenie boku o połowę pomniejszy cały obraz do 1/4 jego wielkości — matematyka się kłania ;)). Zauważ, że gdy zmienisz coś tutaj, zmieniają się także wartości w sekcji Rozmiar dokumentu (Document Size). Ta sekcja pokazuje rozmiar obrazu do wydruku (dlatego jednostką jest centymetr lub cal). Jeśli chcesz zmienić rozmiar wydruku nie zmieniając rozmiaru w pikselach (co jest dobrym rozwiązaniem dla zachowania wysokiej jakości druku), odznacz opcję Ponowne próbkowanie (Resample Image). Teraz możesz zmienić rozmiar wydruku oddzielnie. Jeśli chcesz większy rozmiar wydruku, należy zmienić rozdzielczość (Resolution), czyli gęstość pikseli na jednym calu zadrukowanego papieru. Dobre wartości dla drukowania oscylują między 200 a 300. Jeśli zmieniasz rozmiar pliku do celów nie wiążących się z drukowaniem, zostaw rozdzielczość na wartości 72.

Image Size w Photoshopie CC

Image Size w Photoshopie CC

W Photoshopie CC zmieniono wygląd okna dialogowego Rozmiar obrazu. Mamy tylko jedną sekcję ze zmianą rozmiaru obrazu w pikselach. Kiedy wyłączymy opcję Ponowne próbkowanie, cała sekcja zamienia się w Rozmiar dokumentu do wydruku.

Czasami chcemy lub musimy rozszerzyć tło dokumentu (w Photoshopie nazywane canvas), na przykład by wykonać passe-partout, ramkę lub zrobić miejsce dodatkowe elementy graficzne. Aby zmienić rozmiar tła, przejdź do menu Image > Canvas Size (Obraz > Rozmiar obszaru roboczego), skrót to ctrl-alt-c, cmd-opt-c na maku. Pierwsza rzecz — włącz opcję Względnie (Relative). Teraz w polach Szerokość i Wysokość wpisz liczbę pikseli o jaką chcesz rozszerzyć obraz (bez tej opcji musiałbyś/abyś obliczyć ręcznie wynikową długość i szerokość dokumentu, co jest męczące i niepotrzebne). Następnie, Photoshop musi wiedzieć w którym kierunku to rozszerzenie ma nastąpić, więc przechodzimy do Kotwicy (Anchor). Klikając na strzałki można zmienić kierunek ekspansji. Tło zostanie rozbudowane w kierunku który jest wskazywany przez strzałki. Na końcu można wybrać kolor tego rozszerzonego tła, klikając na menu rozwijalne Kolor rozszerzenia (Canvas extension color).

Okno dialogowe Canvas Size

Okno dialogowe Canvas Size

Jeśli potrzebujesz obrócić obraz, przejdź do menu Obraz > Obracanie obrazu (Image > Rotate) i wybierz żądany kąt. CW oznacza zgodnie ze wskazówkami zegara (w prawo), CCW — przeciwnie (w lewo). Jeśli chcesz odwrócić (odbić) obraz, przejdź do tego samego menu i wybierz Odbij w pionie lub poziomie (Flip).

Ok, ale może to nie jest to co chcemy tak naprawdę zrobić. Załóżmy, że mamy obraz, ale chcemy zostawić tylko jego część i odciąć jakiś fragment, który jest nam niepotrzebny lub zaburza kompozycję. Otworzyłem przykładowy plik.

Przykładowy plik do kadrowania

Przykładowy plik do kadrowania

Widać, że mamy tu pięknie zachmurzone niebo, ale jest też kilka budynków, które nie są mi potrzebne. Musimy wykadrować to zdjęcie. W przyborniku kliknij w narzędzie Kadrowanie (Crop tool), lub po prostu wciśnij klawisz c. Teraz możesz kliknąć na obrazek i narysować prostokąt kadrowania lub użyć istniejący domyślnie prostokąt i zmodyfikować go. Kiedy miejsce przycięcia jest gotowe, naciśnij klawisz enter/return by to zaaplikować. Jeśli chcesz wyjść z tego narzędzia bez kadrowania, naciśnij klawisz esc. Przytrzymując klawisz shift można zachować proporcje prostokąta kadrowania.

Możesz też prostować obrazy tym narzędziem. Wystarczy kliknąć na ikonę Prostowanie (Straighten) na pasku opcji narzędzi, a następnie kliknąć i przeciągnąć linię, które powinna być pionowa lub pozioma na obrazie. W programie Photoshop CS6 pojawiła się nowa opcja — Usuń wykadrowane piksele (Delete cropped pixels). Przed CS6, kadrowanie było destruktywne, ponieważ nie dało się przywrócić wyciętych pikseli. W CS6 możesz odznaczyć tą opcję, aby zachować przycinane piksele w pamięci, więc jeśli zmienisz zdanie, zawsze możesz wrócić do narzędzia Kadrowanie i przywrócić te obszary.

Mała dygresja tutaj. Zmieniliśmy nasz obraz, wycięliśmy piksele, zmieniliśmy rozmiar obrazu i tła. A co jeśli chcemy przywrócić poprzednie stany dokumentu? Cofnąć się do tyłu? Naciśnij kombinację klawiszy ctrl-z (cmd-z na maku), aby cofnąć ostatnią operację (możesz teraz znów wcisnąć tą kombinację by przywrócić wycofaną operację), lub naciśnij kombinację ctrl-alt-z (cmd-opt-z na maku), aby cofnąć dalsze operacje (domyślnie możesz cofnąć się o 20 operacji). Te polecenia możesz też znaleźć w menu Edycja (Edit), są to polecenia Undo (Cofnij), Redo (Powtórz), oraz Go backward (Krok do tyłu).

Teraz możemy zapisać nasz wykadrowany obraz. Przejdź do menu Plik > Zapisz jako (File > Save As), wpisz nazwę pliku, a z formatu wybierz JPEG. Kliknij przycisk Zapisz (Save) lub naciśnij enter/return. Teraz musisz ustawić opcje formatu JPEG. Wystarczy ustawić jakość (quality) w zakresie od 7 w górę (jeśli masz zamiar używać tego pliku w dalszej pracy, trzymaj się wartości 1012), w opcjach formatowania wybierz standardowy zoptymalizowany (Baseline optimized). Kliknij przycisk Ok. Możesz także nacisnąć ctrl-s (cmd-s na maku), aby zastąpić istniejący plik nową wersją. To tyle na dziś :)

Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej i nauczyć się Photoshopa w sposób kompleksowy, sprawdź nasz kurs Photoshopa :)

Podsumowanie skrótów klawiszowych:

  • CTRL+ALT+I - zmiana rozmiaru obrazu
  • CTRL+ALT+C - zmiana rozmiaru obszaru roboczego
  • SHIFT - zachowuje proporcje skalowania/kadrowania
  • C - narzędzie kadrowania
  • CTRL+Z - cofnięcie operacji
  • CTRL-Z — (po cofnięciu operacji) przywrócenie cofniętej operacji
  • CTRL-ALT-Z — cofnięcie kolejnej operacji
  • CTRL-ALT-S — zapisz jako
  • CTRL-S — zapisz (nadpisz istniejący plik)

Przejdź do kolejnej lekcji

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>