Jak ustawić spady w InDesignie i Illustratorze

Coraz więcej osób samodzielnie projektuje do druku — czy to będzie złożona publikacja puszczona na offset, czy zwykłe wizytówki złożone w Corelu. Jest jednak kilka rzeczy w świecie DTP (a może i dużo rzeczy), które dla typowego zjadacza Microsoft Worda są niejasne lub niezrozumiałe. Szerzej pisałem o tym w artykule o ludziach z drukarni, ale tym razem skupię się na jednym aspekcie pracy z DTP - spadami. A konkretniej — jak je — (tu partykuła wzmacniająca) — ustawić?

Zajmiemy się tutaj dwiema aplikacjami: InDesignem i Illustratorem (opisywanie rozwiązania obowiązują dla wersji CS4 i późniejszych). Ustawienie spadu* w InDesignie może być problematyczne dla początkujących użytkowników, ponieważ opcja ta jest domyślnie ukryta. Spady ustawić i zmienić możemy w trzech miejscach: tworząc nowy dokument, modyfikując jego ustawienia, oraz podczas eksportu pliku PDF. Nasz kurs InDesign zawiera omówienie tych kwestii.

Kiedy tworzysz nowy dokument w InDesignie, kliknij na dole w napis „Spady i informacje o pracy“ („Bleed and Slug“ w wersji angielskiej). W ten sposób rozwiniesz sekcję spadu i dodatkowego obszaru, po polsku określanego jako „informacje o pracy“. Domyślnie wszystkie wartości spadów dla każdego z boków arkusza są połączone. Jeśli chcesz ustawić różne wartości, kliknij najpierw w ikonę łańcucha.

Spady podczas tworzenia nowego dokumentu w InDesignie

Spady podczas tworzenia nowego dokumentu w InDesignie

Jeśli masz już jakiś istniejący dokument, możesz w każdej chwili zmodyfikować spady, wchodząc w menu Plik > Ustawienia dokumentu (File > Document setup), lub korzystając ze skrótu klawiszowego CTRL-ALT-P. W oknie dialogowym znów kliknij na Spady i informacje o pracy — reszta wygląda jak przy nowym dokumencie.

Wreszcie możesz dodać lub zmodyfikować spady eksportując PDFa. Przejdź do zakładki Znaczniki i spady (Markers and bleeds) i przejdź do sekcji Spady (Bleeds). Domyślnie możesz ustawić spady w PDFie lub zaznaczyć opcję Użyj ustawień spadu dokumentu (Use document bleed settings) jeśli chcesz przenieść ustawienia spadu z dokumentu.

Ustawianie spadów przy eksporcie PDF

Ustawianie spadów przy eksporcie PDF

W Illustratorze sprawa jest prostsza — ustawienia spadu nie są nigdzie pochowane ani zminimalizowane. Przy tworzeniu nowego dokumentu po prostu wypełnij pola w sekcji Spad (Bleed). Sprawa wygląda identycznie przy modyfikacji ustawień dokumentu i eksporcie PDFa. Nasz kurs Illustrator zawiera omówienie tych kwestii.

Ustawienia dokumentu i spadu w Illustratorze

Ustawienia dokumentu i spadu w Illustratorze

* SPAD (BLEED) - obszar druku, który wychodzi poza krawędź ostatecznej publikacji. Spad gwarantuje, że obszar druku będzie dochodził do samej krawędzi po przycięciu arkusza (przydatne przy ilustracjach dochodzących do krawędzi arkusza). Na spadzie często umieszczane są znaki drukarskie, takie jak pasery i linie cięcia. Obszar spadu jest finalnie odcinany od zadrukowanego arkusza papieru. Najczęściej występujące wielkości spadu w polskiej poligrafii to 3 lub 5 milimetrów. Poniższa ilustracja pokazuje obszar spadu (zaznaczony na czerwono) wraz ze znakami drukarskimi.

Umiejscowienie spadów na arkuszu papieru

Umiejscowienie spadów na arkuszu papieru

To tyle w kwestii spadów :) A może znasz jakieś inne częste problemy przy składzie lub zlecaniu czegoś w drukarniach? Pisz w komentarzu. Jeśli spodobał Ci się ten post, zasubskrybuj nasz kanał RSS by otrzymywać kolejne artykuły :)

One thought on “Jak ustawić spady w InDesignie i Illustratorze

  1. Pingback: Przygotowanie grafiki do druku | Grafika Netkata

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>