Jak przyśpieszyć pracę komputera Mac?

Praca pracą, Photoshop Photoshopem, ale czy czasami nie denerwuje Cię to, że Twój komputer chodzi wolno? Robi jakieś dziwne rzeczy w tle lub zamula? Każdy prędzej czy później tego doświadcza i w tym artykule chcę zaprezentować kilka sposobów i technik na przyśpieszenie pracy Maka, które usprawnią nie tylko działanie samego systemu Mac OS, ale także i programów graficznych z którymi pracujesz. Zaczynajmy :)

1. Pozamykaj nieużywane programy

Pootwierane programy w Docku

Pootwierane programy w Docku

Jeśli używasz już jakiś czas maka to wiesz, że zamknięcie dokumentu czy okna programu nie zawsze powoduje zamknięcie aplikacji. Jeśli dopiero co przesiadłeś/aś się na maca to będzie to dla Ciebie niespodzianka. Tak — aplikacja może być otwarta mimo, że na ekranie nie ma po tym śladu. To, jakie aplikacje są otwarte można sprawdzić w docku, jeśli pod ikoną jest lampka — aplikacja chodzi. Kliknij w ikonę i wciśnij klawisze CMD+Q, co zamknie definitywnie program i zwolni zajmowaną pamięć.

2. Wyczyść kosz i pobrane rzeczy

Czasami tak proste rzeczy nie przychodzą nam do głowy. Jeśli ikona kosza jest „wypełniona“, to coś tam siedzi. Kliknij prawym klawiszem myszy i wybierz Opróżnij kosz.

Gorzej jest z pobranymi plikami. Mac domyślnie zapisuje wszystkie pobrane pliki (instalki, zdjęcia, filmy, dokumenty) do specjalnego katalogu Pobrane rzeczy. Zerknij tam i usuń te pliki, których już nie potrzebujesz — szczególnie instalki programów, które już zainstalowano i spakowane archiwa, które już rozpakowano.

3. Zamknij nieużywane widżety w Dashboard

Dashboard

Dashboard

Dashboard jest tak jakby osobnym biurkiem (pulpitem), gdzie możemy uruchomić widżety — np. kalkulator, zegar, notowania giełdowe itp. Domyślnie kilka z tych widżetów jest włączonych (co równa się zajmowaniu pamięci RAM i procesora). Jeśli tak jak ja nie używasz w ogóle Dashboard’a, kliknij w lewym dolnym rogu na minus i powyłączaj wszystkie widżety, klikając na X.

4. Użyj narzędzia czyszczenia dysku twardego

Do tego celu polecam darmowe narzędzie OnyX, które pozwoli usunąć wszelkie pliki tymczasowe i inne śmieci, które Mac OS produkuje w trakcie swojej pracy, a które nie są potrzebne do jego prawidłowego działania.

5. Napraw permissions

Permissions to uprawnienia, które nadawane są użytkownikom dla uzyskiwania dostępu do plików, katalogów i aplikacji. Po jakimś czasie te uprawnienia mogą zacząć ze sobą kolidować lub się nawarstwiać. Przez to uzyskiwanie dostępu do rzeczy na Twoim dysku twardym będzie dłuższe. Aby to naprawić, znów użyj OnyX’a.

6. Sprawdź, co się ładuje przy logowaniu

Programy uruchamiające się po logowaniu do systemu.

Programy uruchamiające się po logowaniu do systemu.

Każdy użytkownik może ustalić, jakie programy i usługi są ładowane podczas rozruchu systemu. Wejdź w Preferencje systemowe > Użytkownicy i grupy i kliknij zakładkę Logowanie. Na liście widzisz wszystkie programy, które automatycznie ładują się z systemem. Jeżeli nie chcesz, by jakiś program się uruchamiał, postaw ptaszka w kolumnie Ukryj.

7. Posprzątaj na biurku

Jeśli jesteś typowym użytkownikiem/użytkowniczką maka, to trzymasz większość lub wszystkie swoje pliki na biurku. To nie wydaje się być problemem, ponieważ na maku rzadko się tam zagląda, a pliki przegląda w finderze lub w programach. Takie „zaśmiecanie“ biurka plikami realnie spowalnia Twój komputer. Mac OS musi wygenerować podglądy plików i folderów na biurku niezależnie od tego, czy je przeglądasz czy nie. Dlatego dobrym patentem jest wrzucenie wszystkiego w jeden folder na biurku, lub nie korzystanie z biurka w ogóle. Pliki powinno się przechowywać w specjalnym katalogu Dokumenty - po to istnieje.

8. Uaktualnij system operacyjny

Czasami komputer chodzi wolno, bo nie ma zaktualizowanego systemu. Aktualizacja może np. zawierać ulepszenie wydajności pewnych operacji lub usunięcie elementów powodujących problemy lub spowalnianie komputera. To również dobry pomysł, by chronić się przed lukami w zabezpieczeniach.

9. Korzystaj ze skrótów klawiszowych

Naklejki na klawiaturę Keyshorts

Naklejki na klawiaturę Keyshorts

To nie przyśpieszy systemu, ale z pewnością przyśpieszy Twoją pracę. Skróty pozwalają pracować o 5090% efektywniej niż przy użyciu samej myszy lub gładzika. Na stronie Keyshorts​.com mamy specjalne naklejki na klawiaturę do programów graficznych, a także do samego Mac OS’a.

10. Odłącz zewnętrzne dyski, które muszą być wybudzane

Czasami jest tak, że do maka jest podłączony dysk zewnętrzny, który po paru chwilach bezczynności się wyłącza. Niektóre programy — jak Illustrator — z niejasnych dla mnie powodów, podczas zapisu dokumentu do dysku wewnętrznego maka, wzbudzają dysk zewnętrzny. Zatem zamiast zapisać plik w ułamek sekundy, trwa to tych sekund kilka. Odłączenie takiego dysku kiedy się z niego nie korzysta jest tutaj dobrym pomysłem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>