10 najbardziej przydatnych skrótów klawiszowych w InDesignie

Jeśli chodzi o metodę na przyśpieszenie własnej pracy w InDesignie, nie ma nic lepszego od skrótów klawiszowych. Jeżeli nie korzystasz ze skrótów klawiszowych, pozbawiasz się możliwości naprawdę szybkiej pracy. Patrząc na swoją pracę mogę stwierdzić, że skróty klawiszowe to oszczędność circa 4060% czasu w InDesignie. Oczywiście wszystko zależy od tego, co się w danej chwili w tym programie robi. W naszym kursie do InDesigna poznasz kilkadziesiąt najważniejszych skrótów, a jeśli chcesz mieć je wszystkie na własnej klawiaturze, zerknij na tę naklejkę na klawiaturę. Zatem zaczynajmy :)

1. CTRL/CMD + (powiększanie widoku dokumentu)

Możliwość powiększenia widoku dokumentu czy strony w celu skupienia się na szczegółach to chyba najczęstsza pojedyncza czynność w InDesignie. Używanie do tego celu narzędzia Zoom (lupa) jest nieporozumieniem, tym bardziej że zwykle pracujemy jakimś narzędziem i przełączanie się między nim a lupą jest nieefektywne.

2. CTRL/CMD - (pomniejszanie widoku dokumentu)

Podobnie jak pkt 1. Te dwa skróty plus spacja tworzą „wielką trójcę“, zazwyczaj używa się ich łącznie do sprawnego poruszania się po dokumencie.

3. SPACJA (przesuwanie widoku dokumentu)

Spacja umożliwia czasowe przełączanie się do narzędzia Hand (rączka) i przesuwanie widoku dokumentu. Te trzy pierwsze skróty łącznie pozwolą Ci zaoszczędzić mnóstwo czasu.

4. F (Rama tekstowa)

Tworzenie ram tekstowych w InDesignie to chleb powszedni, stąd bardzo przydatne jest uzyskiwanie narzędzia do tworzenia takich ram poprzez klawisz, a nie mysz.

5. CTRL/CMD D (Umieszczanie plików)

Kolejnym chlebem powszednim jest umieszczanie ilustracji, grafik i tekstów zewnętrznych do projektu InDesigna. Ten prosty skrót to przyśpieszy.

6. CTRL/CMD E (Eksport dokumentu)

Jeśli często i dużo eksportujesz, polubisz ten skrót. Umożliwia wyeksportowanie projektu InDesigna np. do PDF, EPUB itp.

7. CTRL/CMD F (Znajdź/Zamień)

Tekst importowany do InDesigna raczej rzadko jest od razu prawidłowo sformatowany. Często zdarzają się podwójne spacje, wiszące spójniki (jak pozbyć się wiszących spójników?), wymuszone łamania linii. Wszystko to naprawisz w narzędziu Find/Change, do którego jest ten skrót.

8. CTRL/CMD B (Opcje ramy tekstowej)

Czasami trzeba nałożyć ramę tekstową na ilustrację, która ma nadane opływanie tekstu. Aby to wyłączyć dla konkretnej ramy, trzeba wejść w Opcje ramy tekstowej (Text Frame Options). Ten skrót Ci to ułatwi.

9. W (Tryb ekranu)

Tryb ekranu pozwala przełączać się między widokiem projektowania (gdzie masz wszystkie linie pomocnicze, bounding boxy i siatki) oraz widokiem podglądu. Dzięki temu skrótowi będzie to banalnie proste.

10. CTRL/CMD F12 (Panel Stron)

Pracując z długimi dokumentami (książki i katalogi), będziesz musiał/a przeskakiwać do konkretnych stron by coś sprawdzić lub poprawić. Jeśli twoje panele automatycznie się zamykają, ten skrót szybko przywróci panel stron.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>