Jak założyć adres email i nie oszaleć?

Jak założyć emaila, symbol małpy

Małpka, fot. Nick Cowie @ sxc​.hu

Poczta elektroniczna (e-mail lub email, lub też po prostu mejl) to nieodzowne narzędzie pracy i życia we współczesnym świecie. Mimo pewnych wad pozostaje wciąż niezawodne jeśli chodzi o kontaktowanie się ludzi i przesyłanie plików oraz idei. Pamiętajmy jednak, że nie każdy jest w takim samym stopniu obeznany z internetem jak młodzi ludzie. Niektórzy nie wiedzą jak zrobić sobie adres e-mail, a niektórzy gubią się w gąszczu ofert i sztuczek, jakie stosują portale oferujące usługę e-maila. Ten poradnik jest dla nich — dla Ciebie.

Adres poczty email

Zanim przejdziemy do konkretnych ofert i możliwości danej usługi, musimy sobie powiedzieć jak poczta e-mail funkcjonuje. Jeśli zakładasz konto pocztowe na jakiejś stronie, tak naprawdę tworzysz tam swój adres, który ma postać nazwa@strona.kodkraju, gdzie nazwa to wybrana przez Ciebie nazwa, strona to nazwa strony/portalu oferującego usługę, a kodkraju to kod kraju w którym zarejestrowana jest strona — w przypadku polskich jest to pl, w przypadku amerykańskich jest to com.

Nazwa e-maila

W zależności od tego, w jakim celu chcesz zrobić adres e-mail, istnieją pewne dobre praktyki w tym zakresie. Jeśli zakładasz maila w celach biznesowych, np rekrutacji, wysyłania CV itp. najlepszą formą będzie imię i nazwisko rozdzielone kropką, np. jan.kowalski@poczta.pl. Unikaj adresów, które wyglądają na prywatne, np corkatatusia@buziaczek.pl. O ile do celów prywatnych taki adres jest w porządku, o tyle w przypadku czegokolwiek oficjalnego będzie sprawiać wrażenie braku profesjonalizmu i niedojrzałości. Rekruterzy i ludzie z działu kadr nie będą poważnie traktować Twojej oferty. Jeśli prowadzisz biznes i podpisujesz się takim mailem, ludzie nie będą Cię traktować poważnie. W przypadku biznesu, rozważ adres e-mail z nazwą swojej firmy.

Pamiętaj także, że istnieją pewne ograniczenia w tworzeniu nazwy e-maila: nie możesz wstawiać spacji, polskich znaków diakrytycznych, wielu znaków interpunkcyjnych (poza kropką, myślnikiem i podkreśleniem), możesz używać wszystkich liter i cyfr.

Pamiętaj też, aby utworzyć dobre hasło — to nie powinien być rok Twojego urodzenia ani imię psa. Generalna zasada jest taka, aby hasło nie składało się tylko ze słowa, które można znaleźć w słowniku, dodaj tam cyfry i w miarę możliwości dodaj wielkie litery. Hasło powinno mieć więcej niż sześć znaków.

Jaki mam wybór?

W realiach polskich mamy do wyboru kilku poważnych graczy jeśli chodzi o pocztę elektroniczną. Wszystkie te usługi są darmowe, ale jak już powinieneś wiedzieć — nic na świecie nie ma za darmo. Dlatego też niemal wszystkie portale zmuszą Cię do zapłacenia „ceny“ — otrzymywania na skrzynkę pocztową reklam, które ja nazywam po prostu spamem. U niektórych usługodawców jest to kilkanaście maili dziennie (!). Zatem zobaczmy, kto i co oferuje, a także czego będzie chciał w zamian. Uszeregowałem tutaj oferty od najgorszej do najlepszej (oczywiście to moja całkowicie subiektywna ocena, jako główne kryteria oceny wziąłem przejrzystość oferty, łatwość rejestracji oraz wygoda korzystania z konta jeśli chodzi o liczbę reklam/informowanie o nich użytkownika).

6. Yahoo!

Poczta e-mail w Yahoo

Poczta e-mail w Yahoo

Inaczej niż inni dostawcy, Yahoo nie informuje użytkowników o funkcjach i chociażby pojemności e-maila, którego chcielibyśmy założyć. Nie informuje także bezpośrednio, że będzie wysyłać na nasz adres e-mail reklamy. Można to znaleźć po przekopaniu się przez wiele podstron z regulaminami, aż w końcu znajdziemy — cytuję „Usługi Yahoo! mogą zawierać reklamy, które są potrzebne Yahoo!, aby Yahoo! mogła świadczyć Usługi Yahoo!“. Uwielbiam ten żargon. Zakładając konto w Yahoo możemy wybrać dwie domeny: yahoo​.pl lub yahoo​.com. Do tego otrzymujemy dostęp do innych usług Yahoo, takich jak fora czy komentowanie artykułów.

5. Onet

Poczta email w Onet

Poczta email w Onet

Onet oferuje nielimitowaną skrzynkę pocztową z maksymalnym załącznikiem 50mb. Nie widać tego jednak ze strony formularza, trzeba przejść na osobną stronę i trochę poszukać. Formularz rejestracyjny wymaga podania numeru telefonu lub zapasowego adresu e-mail, więc jeśli nie chcemy podawać telefonu, musimy mieć już inną pocztę gdzieś założoną. To właściwie eliminuje Onet jako naszą pierwszą pocztę. Onet informuje, że będzie wysyłać „informację handlową“ (czytaj: reklamy) na założonego maila.

4. o2

Poczta email w O2

Poczta email w O2

O2.pl oferuje skrzynkę o pojemności 20gb i maksymalny załącznik 100mb. Oferta jest widoczna na stronie formularza. Mankamentem formularza rejestracyjnego jest wymóg podania danych dotyczących naszej pracy i zainteresowań. O2 informuje, że będzie wysyłać „informację handlową“ (czytaj: reklamy) na założonego maila. Im więcej zainteresowań zaznaczysz w formularzu, tym więcej reklam otrzymasz (do kilkunastu maili dziennie).

3. INTERIA

Poczta email na Interii

Poczta email na Interii

Interia​.pl oferuje skrzynkę pocztową o nielimitowanej pojemności i maksymalnym załączniku 100mb, ale by się o tym dowiedzieć, trzeba się mocno naszukać (nie mówcie tak w Czechach). W formularzu nie ma żadnej z powyższych informacji. Musimy też, podobnie jak w o2, podać informacje dotyczące pracy i zainteresowań. Interia informuje, że będzie wysyłać „informację handlową“ (czytaj: reklamy) na założonego maila, a także na wszystkie inne adresy e-mail, na które przekierowywana jest poczta z Interii.

2. Wirtualna Polska

Poczta email na Wirtualnej Polsce

Poczta email na Wirtualnej Polsce

Wirtualna Polska oferuje skrzynkę pocztową bez limitów z załącznikiem 100mb. Formularz wyraźnie informuje o parametrach konta, a także o tym, że konto płatne nie zawiera „reklam i mailingów“, z czego łatwo wysnuć wniosek, że konto darmowe je zawiera. Przynajmniej są szczerzy i nie ukrywają reklam za „informacją handlową“. Wadą formularza jest jego złożoność, szczególnie informacje prawne na końcu, choć trzeba zauważyć, że niczego nie ukrywają na osobnych stronach.

1. Gmail

Poczta email w Gmail

Poczta email w Gmail

Gmail to poczta internetowa i kilka innych narzędzi od Google, w której mamy 15gb miejsca w usłudzie Dysk Google (nie tylko na maile ale i normalne pliki) i załącznik do 15gb jeśli dodajemy plik umieszczony w Dysku. Nie można przesyłać plików exe, nawet spakowanych w archiwum. Te informacje nie są dostępne z poziomu formularza rejestracyjnego. Największą zaletą Gmaila jest brak reklam. Przechodząc do kolejnego pola użytkownik jest informowany o celowości podawania konkretnej informacji. Pamiętaj, że zakładając konto w Google, możesz używać tego konta we wszystkich usługach Google (np YouTube, Google+ itp). To powoduje, że Google dowiaduje się o Tobie wielu rzeczy. Kwestia, czy Ci to pasuje czy nie należy do Ciebie. Google oferuje darmową pocztę bez reklam, ale za cenę informacji o Twoich zachowaniach, historii wyszukiwania, a także powiązaniach z innymi ludźmi.

Co sądzisz o moim rankingu? Może masz inne zdanie lub propozycje? Napisz w komentarzu. Jeśli spodobał Ci się ten wpis, zasubskrybuj nasz kanał RSS :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>